Czy powinnaś kupować dziecku drogie gadżety?

Tablet, nowy telefon, laptop - dzieci coraz wyżej stawiają poprzeczkę na temat wymarzonych prezentów. Ulegać im czy nie?

fot. Fotolia

Wymarzony samochodzik, bluzka z wizerunkiem bajkowej postaci, lalka czy telefon komórkowy - dzieci coraz wcześniej zaczynają odczuwać potrzebę posiadania tego, co jest modne. Dowiedz się, jak reagować na takie żądania!

Skąd bierze się potrzeba posiadania u dzieci?

Już przedszkolaki pragną mieć te same rzeczy, które posiadają rówieśnicy, ponieważ nie chcą niczym różnić się od swoich kolegów. Większość rodziców ulega tym modom z obawy, że w przeciwnym razie dziecko poczuje się w grupie kimś gorszym.

Choć w pewnym sensie nie ma w tym nic złego, cała sztuka tkwi w zachowaniu umiaru. Bo jeśli będziesz ulegać dziecku za każdym razem, ono z roku na rok coraz bardziej będzie obciążać twój portfel...

Kiedy ulegać prośbom dziecka?

Możesz sobie na to pozwolić w chwili, w której dysponujesz zapasem gotówki, dzięki czemu ten wydatek nie uszczupli to domowego budżetu. Dodatkowo na korzyść dziecka przemawia fakt jeśli to, co chce mieć, nie kosztuje krocia. W innych przypadkach zastanów się, czy drogi gadżet jest maluchowi naprawdę potrzebny.

Z jakimi problemami dziecko spotyka się w szkole?
Gdy dziecko chce mieć to, co ma również koleżanka lub kolega pamiętaj, że nie ma w tym nic złego. W tym wieku maluchy bardzo często wzajemnie się naśladują - to sprawia, że czują się przynależne do grupy.

Kiedy powinnaś kategorycznie powiedzieć "nie"?

Powiedz tak wtedy, gdy naprawdę sytuacja finansowa nie pozwala ci na dodatkowy wydatek. W takiej sytuacji możesz obiecać dziecku, że upragniony gadżet dostanie na urodziny. Jeśli jednak nie masz pewności, że będzie cię na niego stać, niczego nie obiecuj.

Warto wyrazić swój sprzeciw również w sytuacji, gdy nie podoba ci się to, co chciałby dostać malec. Kupowanie petard czy gier komputerowych zawierających sceny przemocy z pewnością przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Dowiedz się więcej o wychowaniu dziecka:


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
jostek/11 miesięcy temu
Pakiet marzeń, kwestia taka, jakiego budżetu oczekujecie, co możecie poświęcić, ale niesamowicie fajne prezenty można dobrać bez wydawania na ten cel ogromnej kasy.
kancia/rok temu
Niech te prezenty będą nie drogie, tylko praktyczne. Macie Prezent Marzeń, a tam np. kurs jazdy konnej dla dzieci... Co będzie lepszym rozwiązaniem dla dziecka? Nie elektronika, tylko konkretne hobby i emocje!
Ewka/2 lata temu
Ja mojej córeczce ostatnio kupiłam gadżet bardziej przydatny. Nazywa się Biker (z easygo). Tableta jej nie kupuję i absolutnie się na to nie zgadzam, chociaż mąż mówi żeby kupić. A po co? Żeby sobie samej dać wymówkę, że się z nią nie mam czasu pobawić? Żeby zaspokoić swoje ego, bo inne dzieci mają, to moje też będzie miało? Nie ma mowy, wolę żeby układała normalne puzzle, a nie wirtualne. I wolę żeby jeździła na prawdziwym rowerze, a nie ścigała się w wirtualnym świecie.