Dlaczego niemowlę płacze?

Dlaczego niemowlę płacze?
Jakkolwiek urocze i piękne jest Twoje dziecko, ma ono również potężne płuca, które mogą bez ostrzeżenia zakłócić spokój w domu bez względu na porę dnia lub nocy. Po co dziecku płacz? Do czego służy? I czy warto je zawsze wówczas przytulać, czy lepiej pozwolić mu trochę popłakać?
/ 16.11.2010 12:53
Dlaczego niemowlę płacze?

Pierwszy krzyk… i kolejne

Pierwszy płacz po narodzinach wypełnia płuca noworodka powietrzem i powoduje wydalenie zalegających w nich płynów.

Po ukończeniu dwóch – trzech tygodni dziecko zaczyna wydawać charakterystyczny, kapryśny płacz. Większość niemowląt jest szczególnie grymaśna między godziną 18 a 22 (czyli dokładnie wtedy, kiedy Ty padasz z nóg). Czasami ten stan pogarsza się wraz z nadejściem nocy.

Zobacz też: Sztuka przewijania niemowlaka

Dlaczego dzieci płaczą?

Poza tą porą dzieci płaczą z niezliczonych powodów: ponieważ są zmęczone, głodne, znudzone, przemoczone, jest im niewygodnie albo „tak po prostu”.

Przytulać czy nie?

Twój instynkt podpowiada Ci, żeby podejść do płaczącego dziecka — w ten sposób upewniasz maleństwo, że je kochasz i troszczysz się o nie. Dlatego nie słuchaj dobrych rad rodziny i przyjaciół, którzy straszą Cię, że w ten sposób rozpuścisz swoje dziecko.

Dr Charles Schaefer, psycholog dziecięcy i autor dziesiątek książek na temat dzieci, zapewnia, że jeśli rodzic szybko reaguje na płacz dziecka w pierwszych tygodniach jego życia, maleństwo czuje, że jest pod troskliwą opieką.

Jak mówi: „W ciągu pierwszych sześciu miesięcy zachodzi małe prawdopodobieństwo, że zepsujesz swoje dziecko, jeśli będziesz szybko reagować na każdy jego płacz albo poddawać się impulsowi przytulania i głaskania. Twoja troska i opieka pomagają mu przystosować się do nowej rzeczywistości po dziewięciu miesiącach spędzonych w łonie matki. Poza tym noworodki nie potrafią nawiązywać umysłowej więzi i nie rozumują jeszcze tak, jak starsze dzieci: »Jeśli będę płakać, to dostanę to, czego chcę«. Na płacz niemowlęcia można, a nawet trzeba reagować”.

Zobacz też: Jak rozwijać pamięć dziecka?

Fragment pochodzi z książki „Córeczka. Instrukcja obsługi dla rodziców” Theresy Foy DiGeronimo (Wydawnictwo Helion, 2009). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA