Czy wiesz jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka?

Zanim zdecydujesz się na zakup zabawki sprawdź, czy jest bezpieczna dla dziecka.

fot. Czy.wieszjak.pl

Zgodnie z prawem na każdej zabawce powinny być symbole i ostrzeżenia, dzięki którym poznasz, czy jest ona bezpieczna i odpowiednia do wieku dziecka. Sprawdź, czy na metce jest: Znak CE (gwarantuje, że zabawka jest bezpieczna, oznakowanie obowiązuje w całej Unii Europejskiej); Różne ostrzeżenia i informacja o minimalnym wieku dziecka (np.: „Nieodpowiednia dla dzieci w wieku poniżej 3 lat”, „Uwaga! Do użytku wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej”); Dodatkowe certyfikaty (niektóre mają atest Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka).

Kupując zabawkę (zwłaszcza dla dziecka poniżej 3 lat) dokładnie ją obejrzyj - nie powinna składać się z drobnych elementów (dziecko łatwo może je połknąć lub włożyć sobie do nosa albo ucha). Urządzenia, które umożliwiają poruszanie się (np. chodzik) muszą mieć system hamowania, a zabawki elektryczne nie mogą być zasilane prądem o napięciu przekraczającym 24 V. Do gryzaków i gumowych zabawek musi być dołączona informacja, że tworzywo, z którego są zrobione, nie zagraża zdrowiu. Etykieta zabawek pluszowych i z materiału powinna zawierać sposób ich konserwacji.

Jak wychować córkę na kobietę spełnioną?

Uwaga! Jeśli okaże się, że zabawka jest niebezpieczna zgłoś to do Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej (adres na stronie: www.uokik.gov.pl). Przedsiębiorca, który wprowadził ją na rynek, może zostać ukarany wysoką grzywną.

Warto wiedzieć: Zabawka musi mieć instrukcję w języku polskim. Niektóre przedmioty, chociaż przypominają zabawki, nie mogą być za nie uznane – np. lalki ludowe, puzzle składające się z 500 elementów.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)