Czy wiesz jak najlepiej dbać o zęby dziecka?

Higiena jamy ustnej malucha jest bardzo ważna, podczas jej wykonywania kieruj się według zasad stomatologów.

Ważna jest częstotliwość mycia zębów. Najlepiej jest robić to każdorazowo po posiłku. To właśnie wtedy w jamie ustnej malucha gromadzi się płytka nazębna, która prowadzi do rozwoju próchnicy. Jeśli dziecko nie ma możliwości mycia zębów po każdym posiłku, sięgnij po gumy do żucia bez cukru i nici dentystyczne.

Duże znaczenie ma wybór odpowiedniej pasty. Jeśli Twoje dziecko ma poniżej 6 lat, pasta powinna mieć w składzie obniżoną zawartość fluoru – około 0.05%. Podczas rutynowej wizyty u stomatologa z maluchem poproś go o ten pierwiastek w postaci kropel, jeśli dziecko ma jego niedobór. Fluor jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju zębów i kości. Krople te mają smaczny, truskawkowy smak, dlatego dzieci je uwielbiają. Jednak podawanie fluoru drogą doustną powinno być kontrolowane przez dentystę, gdyż przesada w żadną stronę nie jest dobra.

Dobrze jest także kupić pastę, która ma przyjemny zapach lub smak. Dzieci najbardziej lubią te o smaku malinowym lub truskawkowym. Dzięki temu maluch obowiązek mycia zębów, nie będzie uważał za uciążliwy i nieprzyjemny i już od najmłodszych lat będzie uczył się właściwie dbać o higienę jamy ustnej.

Nakładaj na szczoteczkę jedynie odrobinę pasty – wielkości ziarnka grochu. Dopilnuj by maluch nie połykał pasty, bo może mu ona zaszkodzić.

Dziecko powinno regularnie odbywać wizyty u stomatologa już od 2 roku życia, to pomoże uniknąć późniejszych problemów próchnicą lub wadami zgryzu.

Do ukończenia 6 roku życia dziecko powinno myć ząbki pod kontrolą dorosłych.

Jak rozwijać pasje dziecka?
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)