Buty dobre dla dzieci – czyli jakie?

Nogi i stopy dzieci są bardzo wrażliwe. Ich rozwój w dużym stopniu zależy od odpowiedniego obuwia. Czym kierować się przy wyborze dobrych butów dla dziecka? Z jakiego materiału powinny być one wykonane? Jakie powinny mieć podeszwy i czubki?
/ 19.11.2013 11:49

Czym grozi noszenie nieodpowiednich dziecięcych butów?

Buty niedostosowane do rozwijających się nóżek mogą spowodować wady postawy i zaważyć na sprawności rosnącego dziecka. Jeśli chcesz, by twoje dziecko – gdy dorośnie – miało zdrowe stopy, musisz o nie dbać od pierwszych chwil jego życia.

Jak kupić dziecku dobre buty?

Obuwie powinno być dłuższe od stopy dziecka o około 8–10 mm ze względu na szybki wzrost długości stopy oraz wydłużanie i przesuwanie się stopy do przodu w czasie chodzenia. Buty z otwartym czubkiem (sandałki) powinny być dłuższe od stopy o 4–5 mm, aby w czasie chodzenia palce nie stykały się z podłożem.

Czubek buta powinien być szeroki stosownie do promieniście ułożonych palców. Buty z otwartym czubkiem i piętą powinny mieć szerszy spód, aby cała stopa spoczywała na nim wygodnie. Czubek buta powinien być wysoki. Dzieci mają bardzo ruchliwe paluszki i ważne jest, aby zachowały tę ruchliwość jak najdłużej.

Tylna część buta, okrywająca piętę dziecka, powinna wspomagać prawidłowe ustawienie osi pięty w stosunku do osi podudzia. To wspomaganie uzyskuje się, montując w bucie sprężystą zakładkę – element stabilizujący jego tylną część. Można ją jednak stosować tylko w butach z zakrytą piętą. W butach z otwartą piętą, czyli sandałach, sztywną zakładkę zastępuje się tzw. łożem dla pięty. Jest to uformowane w spodzie buta zagłębienie.

Zarówno zakładka, jak i łoże stabilizujące spełniają tę samą funkcję – zapobiegają koślawemu lub szpotawemu ustawianiu pięty.

Buty dla dzieci muszą mieć elastyczne spody, łatwo zginające się na linii stawów znajdujących się między palcami a śródstopiem (stawów śródstopnopaliczkowych).

Dziecięce buty powinny mieć niski obcas – dla małych dzieci jego wysokość powinna wynosić około 5 mm, dla 3–4-latków około 10 mm, dla 5–6-latków do 20 mm, dla dzieci do 10 lat – około 25 mm. Dla dziewcząt nie powinna przekraczać 3,5 cm.

Zobacz też: Czym jest obuwie profilaktyczne oraz ortopedyczne dla dzieci?

Z jakich materiałów powinny być wykonane buty dla dziecka?

W butach powinny być stosowane miękkie, higieniczne materiały, które łatwo dopasowują się do kształtu i wymiarów stopy oraz pochłaniają pot wydzielany przez stopę.

Materiały używane do produkcji obuwia powinny być wykonane ze skór naturalnych oraz materiałów włókienniczych o wysokiej jakości, które posiadają właściwości odprowadzania potu. Taki materiał  charakteryzuje się dobrymi właściwościami higienicznymi.

Zobacz też: Jakie mogą być konsekwencje noszenia nieodpowiedniego obuwia przez dzieci?

Tekst: BARTEK S.A. oraz Barbara Skrzyńska – antropolog, Bożena Rajchel-Chyla – antropolog. Konsultacje: dr Wojciech Radło – specjalista ortopedii dziecięcej.

Redakcja poleca

REKLAMA