Bezstresowe wychowanie pod lupą

szczęśliwe dziecko fot. Panthermedia
Wielu rodziców uważa, że dzięki niemu dziecko będzie szczęśliwe. Nic bardziej mylnego! Podpowiadamy, w których zasadach tkwi błąd...
/ 23.03.2012 13:22
szczęśliwe dziecko fot. Panthermedia

Choć w ciągu ostatnich lat bezstresowe wychowywanie zrewolucjonizowało sposób przygotowywania dziecka do życia w społeczeństwie, dziś zbieramy żniwo tej teorii. Bo bezstresowe wychowywanie przysparza także szereg problemów nie tylko rodzicom, ale i samemu dziecku. Mimo, że nie istnieje jedyna i słuszna recepta na wychowanie dziecka podpowiadamy, co powinno, a czego nie powinno się robić:

* Nie psuj dziecka. Ono doskonale wie, że nie powinno mieć wszystkiego, czego się domaga - w ten sposób próbuje tylko wyczuć granicę.
czego się domagam. To tylko próba z mojej strony.

* Nie bój się stanowczości i bądź konsekwentna. Dla dziecka stanowczość rodzica to poczucie bezpieczeństwa, a brak konsekwencji może zrobić mu mętlik w głowie.

* Nie bagatelizuj złych nawyków malucha. Musisz pomóc mu z nimi walczyć, bo za jakiś czas nie będzie to już takie proste.

* Nie rób ze smyka większego dziecka niż faktycznie jest, ale również nie traktuj go jak dorosłego człowieka. Takie zachowanie sprawia, że przyjmuję ono "paradorosłą" postawę, przez co może mieć problemy z dogadaniem się z rówieśnikami.

* Nie zwracaj dziecku uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to konieczne. O wiele bardziej maluch weźmie sobie do serca to co mówisz mu w cztery oczy.

* Nie chroń przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych - wtedy smyk wyciągnie z nich poważną lekcję życia.

* Nie wmawiaj maluszkowi, że błędy, które popełnia są grzechem - takie rozmowy mogą zagrozić jego poczuciu wartości.

* Nie przejmuj się, gdy dziecko mówi, że cię nienawidzi - ono używa tych słów, aby zwrócić na siebie uwagę.

* Nie zrzędź.

* Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia - unikniesz wtedy sytuacji, w której dziecko poczuje się bardzo zawiedzione.

* Nie zapominaj, że maluchowi trudno jest precyzyjnie wyrazić myśli - to właśnie stąd mogą wynikać wasze problemy z porozumieniem się.

* Nie sprawdzaj z uporem maniaka uczciwości dziecka - to właśnie ze strachu może zacząć kłamać.

* Nie odtrącaj malucha, gdy dręczy cię pytaniami - jeśli nie będziesz na nie odpowiadać, zacznie szukać kogoś innego, kto mu ich udzieli.

* Nie wmawiaj dziecku, że jego lęki są głupie. One po prostu są i pomóż mu je przezwyciężyć.

* Nie rób z siebie ideału - w przyszłości może się to odbić na twojej relacji z dzieckiem, którą mogłabyś stracić.

* Nie bój się przepraszać. Za uczciwość dziecko da ci całą swoją miłość.

* Nie zapominaj, że maluch uwielbia wszelkiego rodzaju eksperymenty - przymknij na nie oczy, bo w ten sposób poznaje otaczający je świat.

* Nie bądź ślepy i chwal dziecko za postępy - nawet te, które wydają się być błahostką.

* Nie bój się miłości :)

Redakcja poleca

REKLAMA