Bezpieczne zabawki

www.sxc.hu
Rynek zabawek nieustannie kusi klientów różnorodnością swojej oferty. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie zabawki warto zastanowić się czy nie będzie stanowiła zagrożenia dla obdarowanego nią dziecka. Najważniejsze jest bezpieczeństwo najmłodszych, dlatego każda zabawka dopuszczona do sprzedaży powinna być oznaczona odpowiednim certyfkatem jakości.
/ 04.10.2016 13:37
www.sxc.hu

•CE to symbol najczęściej spotykany na opakowaniach zabawek. Nie jest to jednak certyfikat bezpieczeństwa. Produkty oznaczone tym symbolem nie zawsze odpowiadają normom bezpieczeństwa. Znak ten wykorzystywany jest przez producentów jako zapewnienie wykonania towaru zgodnie z normami bezpieczeństwa określonymi przez Unię Europejską. 

• Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka czy Państwowego Zakładu Higieny to dowód na bezpieczeństwo zabawek. Oznaczone nim produkty przetestowane zostały przez naukowców, którzy w przypadku odkrycia najmniejszych wad, nie dopuszczają zabawki do użycia przez najmłodszych. Korzystanie z artykułów oznaczonych tymi certyfikatami minimalizuje prawdopodobieństwo zagrożenia zdrowia dziecka.

• TÜV Rheinland PROOF produkty oznaczone tym certyfikatem są bezpieczne dla najmłodszych zarówno pod względem użytkowania jak również zastosowanych do ich produkcji materiałów. 

• Certyfikat PEFC oznacza, że zabawka wykonana została z materiałów naturalnych, zachowując standardy ekologiczne.

Kolor i kształt jako pierwsze przyciągają uwagę klienta jednak przy zakupie zabawek warto zwrócić uwagę na informacje umieszczone na opakowaniu. Znajdziemy tam nie tylko certyfikaty bezpieczeństwa, ale także grupę wiekową do której dostosowana jest zabawka, instrukcje obsługi oraz uwagi dotyczące korzystania z produktu a także ewentualne zagrożenia związane z nim. Zabawki powinny być wykonane z materiałów wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne, na które ciągle są narażone. Bezpieczna zabawka nie może zawierać ostrych krawędzi ani małych elementów. Rozmiar musi być dostosowany do wieku użytkownika. Zbyt duży produkt może stwarzać zagrożenie dla dziecka.

Zabawki wykonane z tworzyw wydzielających ostry, drażniący zapach są szkodliwe dla najmłodszych i nie powinny być dopuszczone do sprzedaży ani tym bardziej używane przez najmłodszych. Przed zakupem skontrolować należy również dźwięki jakie wydaje produkt. Pamiętajmy o tym, że dziecko silniej niż dorosły odbiera bodźce słuchowe, dlatego jeżeli odgłosy zabawki irytują nas swoim natężeniem, powinniśmy wybrać inną zabawkę. W przypadku produktów wyposażonych w baterię, konieczne jest sprawdzenie zabezpieczenia. Dziecko nie może być w stanie samodzielnie wydobyć baterii z zabawki, ponieważ grozi to połknięciem
i zadławieniem. 

Polecamy: Zaproś maleństwo do bezpiecznego domu

Ważne jest miejsce, w którym nabywamy zabawkę. Należy unikać kupowania na targowiskach . Często dostępne tam zabawki nie posiadają wymaganych atestów bezpieczeństwa i są niewiadomego pochodzenia. Niebezpieczne wyroby oferowane są również na aukcjach internetowych. Przeważnie są to produkty niedostępne lub wcześniej wycofane z dystrybucji, ponieważ stanowią zagrożenie dla zdrowia oraz nie posiadają wymaganych certyfikatów.

Redakcja poleca

REKLAMA