Zmysły dziecka - rozwój w czasie ciąży

kobieta w ciąży fot. Fotolia
Dotyk, równowaga, węch, smak, słuch i na końcu wzrok. W tej kolejności dojrzewają zmysły u rozwijającego się w brzuchu maleństwa. I wszystkie już w 27. tygodniu ciąży są gotowe!
/ 13.02.2014 12:46
kobieta w ciąży fot. Fotolia

Szybki i intensywny rozwój dziecka w brzuchu mamy nie przestaje zadziwiać nie tylko przyszłych rodziców, ale też naukowców. Od dwóch komórek do małego człowieka, który już w pięć miesięcy po poczęciu widzi, słyszy, czuje... Sukces ten zapewnia maleństwu matczyne łono, które stwarza idealne warunki do rozwoju. Dostarcza mu wielu bodźców stymulujących rozwój zmysłów.

1. Dotyk

Ten zmysł kształtuje się najszybciej, bo już w I trymestrze ciąży. Minie zaledwie 9 tygodni od zapłodnienia, a już drażniona dłoń twego maleństwa będzie się zaciskać w pięść! W 10. tygodniu zmysł dotyku doskonali się. Gdybyś teraz dotknęła czoła malca, główka zaczęłaby się poruszać.
W 11. tygodniu ciąży cała górna połowa ciała płodu jest już wrażliwa na dotyk, ale reakcje nie są zróżnicowane. W 12. tygodniu ciąży zapis EEG odbiera fale mózgowe. W 14. tygodniu następuje wzrost nerwów czaszkowych parami – po prawej i po lewej stronie.Twoje maleństwo staje się wrażliwe na dotyk z wyjątkiem czubka i boków głowy, bo te części najbardziej narażone są na ucisk podczas porodu.

2. Równowaga

Błędnik kształtuje się już w 8. tygodniu ciąży – wtedy, gdy powstaje ucho wewnętrzne – dlatego maleństwo tak wcześnie reaguje na ruch. Na przełomie 14. i 15. tygodnia ciąży dziecko ćwiczy zmysł równowagi i odruchy błędnikowe kołysane ruchem matki. W 5. miesiącu ciąży zmysł równowagi jest już wykształcony. Na przełomie 7. i 8. miesiąca (gdy ruchy ciała są kontrolowane przez układ nerwowy), nastąpi jego pełne wykształcenie.

3. Węch

Zawiązki nosa pojawiają się już w 4. tygodniu ciąży. W 9. tygodniu powstaje nerw węchowy i pojawiają się dziurki w nosie. W 26. tygodniu ciąży malec zaczyna wdychać i wydychać wody płodowe przez nos (do tej pory robił to przez usta). Zaczynają się zamykać i otwierać nozdrza. W III trymestrze ciąży malec reaguje na zapach płynu owodniowego (zależy od twojej diety).

4. Smak

Ten zmysł, podobnie jak wszystkie inne, rozwija się w działaniu, tzn. wtedy, gdy maleństwo zaczyna łykać wody płodowe. Potrafi to robić już w 13. tygodniu ciąży. Na przełomie 14. i 15. tygodnia dziecko odruchowo (nieświadomie) zaczyna reagować na zmianę smaku wód płodowych. W 5. miesiącu kubki smakowe są chemicznie aktywne. Dziecko wyraźnie wtedy łyka wody płodowe, gdy jest głodne lub gdy mu smakują.

5. Słuch

Około 4. tygodnia ciąży powstają zawiązki uszu. W 8. tygodniu w okolicach szyi, po obu stronach, pojawia się maleńki krążek. Oznacza to, że ucho wewnętrzne odpowiedzialne za słyszenie i zmysł równowagi jest rozwinięte. W 9. tygodniu uszy przesuwają się na boki głowy. W 19. tygodniu nagły hałas powoduje u płodu przyśpieszenie tętna, ruchy całego ciała. W III trymestrze maluch na dźwięk porusza się, zmienia się akcja serduszka. Dziecko lepiej odbiera dźwięki o niskich częstotliwościach. Lubi słuchać muzyki spokojnej, np. fletu, wiolonczeli, w tempie bicia serca.

6. Wzrok

Około 19 dni od zapłodnienia powstają zawiązki oczu. Tworzy się cewa nerwowa, ważny organ dla całego układu nerwowego maleństwa. Około 7. tygodnia po bokach guzowatej głowy pojawiają się dwie czarne plamki – to początek oczu, które potem przesuną się w dół twarzy. W 8. tygodniu zaczynają rosnąć powieki, w 10. będą gotowe i skleją się. Dziecko ponownie otworzy oczy dopiero ok. 28. tygodnia. W szóstym miesiącu szpara powiekowa otwiera się, gałka oczna rusza się. Dziecko reaguje na ostre światło. W III trymestrze ciąży płód odróżnia odcienie jasne i ciemne, bo skóra brzucha przepuszcza światło.

Redakcja poleca

REKLAMA