POLECAMY

Zaparcia w ciąży

Jak radzić sobie z tą przykrą dolegliwością? Radzi ginekolog.

Zaparcia w ciąży fot. Edipresse
Jestem w 28. tygodniu ciąży. Zawsze miałam problemy z zaparciami, ale od kiedy lekarz przepisał mi żelazo, są one jeszcze większe. Jak sobie z tym radzić? Basia

Proszę jeść dużo warzyw (paprykę, pomidory, brokuły, fasolkę szparagową, buraki). Jeśli dieta okaże się niewystarczająca, można ją wspomóc łagodnymi lekami przeczyszczającymi (np. lactulozą), które nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego, a zatem nie wpływają na rozwijającą się ciążę. Zwykle jednak zaleca się glicerynowe czopki doodbytnicze.

Choć większość preparatów, które kupuje się bez recepty, można stosować w czasie ciąży, ich użycie radzę zawsze skonsultować z lekarzem.

Na pocieszenie mogę dodać, że zaparcia to dość częsta dolegliwość, która dokucza kobietom w ciąży i w połogu. W czasie oczekiwania na dziecko i krótko po porodzie jelita spowalniają pracę. To wpływ progesteronu na mięśniówkę jelit oraz zwiększenie wchłaniania zwrotnego wody z treści jelitowej.

Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
Mam to samo poród za 2 miesiące a zaparcia nie dają mi żyć, kupiłam colosanex, pani dr powiedziała że mi pomoże, zaczęłam pić codziennie rano na razie po tygodniu widzę lekką poprawę więc mam nadzieję, że regularne stosowanie mi pomoże.
/2 lata temu
Bardzo mnie męczą zaparcia... brzuch mnie boli, w toalecie spędzam więcej czasu niż zwykle. Badania robiłam, niby wszystko jest okej, poród za 2 miesiące. Ale muszę coś zacząć stosować, bo się fatalnie czuję!
/4 lata temu
mój sposób na zaparcia w ciąży to: dieta, jogurty, kefiry, suszone owoce, piłam dużo płynów, codziennie rano na czczo szklanka przegotowanej wody z dodatkiem cytryny i miodu. Generalnie działało, no ale jak już i to zawodziło, brałam czopki evaqu. Wcześniej dopytałam lekarza czy na pewno są bezpieczne, czy przypadkiem nie działają przeczyszczająco, co przecież jest niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Jak potwierdził, że są w porządku, to opakowanie zawsze miałam pod ręką.