POLECAMY

Zakażenie brodawczakiem ludzkim w ciąży

Jestem w 17. tygodniu ciąży, a mojego brzuszka praktycznie nie widać...

Zakażenie brodawczakiem ludzkim w ciąży

Jestem w 17. tygodniu ciąży, a mojego brzuszka praktycznie nie widać (jedynie zawsze na wieczór mi wychodzi - po całym dniu obżarstwa). Będąc w 13. tygodniu ciąży na wizycie u lekarza ze zdjęcia usg wywnioskowałam, że maleństwo jest tak małe jak na przełomie 9-10 tygodnia ciąży. Trochę mnie to martwi. A i mam wirus hpv (brodawczaka ludzkiego) i szukałam różnych artykułów, ale nic nie rozwiało moich wątpliwości. Jak się go pozbyć? (W inny sposób niż zakładanie opatrunków lekiem Condyline bo to całkowicie nie skutkuje, troszkę zmniejszają się po msc, ale rosną coraz większe, a swojego ginekologa już nie mam sumienia,  żeby tak dopytywać).

Anna
Kłykciny kończyste (za ich powstawanie odpowiada wirus HPV) mogą się gwałtownie powiększać w czasie ciąży. Istnieje kilka metod leczenia: smarowanie brodawek lekami zewnętrznymi, zamrażanie, elektrokoagulacja, laseroterapia, usuwanie chirurgiczne. Istnieje ryzyko zarażenia noworodka w czasie porodu. Brodawczaki mogą wystąpić u dziecka w krtani. Dlatego bardzo istotne jest leczenie tego schorzenia u kobiety ciężarnej. W chwili obecnej najbardziej poleca się zastosowanie krioterapii (krioterapia miejscowa polega na przyłożeniu przy pomocy specjalnego aplikatora bardzo niskiej temperatury, która dostarczana jest do miejsca zmienionego chorobowo) lub terapii laserowej, które są bezpieczne dla matki i dziecka. Zastosowanie tych metod leczenia w III trymestrze ciąży pociąga za sobą najmniejszy odsetek nawrotów kłykcin kończystych. Proszę pamiętać o tym, że choroba może nawracać, szczególnie gdy partner seksualny nie jest leczony i dochodzi do nadkażania.

Czy ginekolog potwierdził pani wnioski co do wielkości płodu?? Ze zdjęcia można wysnuć różne błędne informacje. Interpretacja wyników badań to zadanie lekarza. Myślę, że gdyby było coś niepokojącego na pewno by panią o tym poinformował. Wielkości brzuszka bywają różne - zależy to od wielu czynników np. ogólnej budowy kobiety. W 16 tygodniu ciąży dno macicy znajduje się na wysokości 1-2 palce nad spojeniem łonowym.

Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)