POLECAMY

Zaburzenia pracy serca w ciąży

Witam. Mam problem, o który nie potrafię zapytać lekarza, ponieważ mieszkam za granicą i nie znam wystarczająco dobrze języka.

Zaburzenia pracy serca w ciąży
Witam. Mam problem, o który nie potrafię zapytać lekarza, ponieważ mieszkam za granicą i nie znam wystarczająco dobrze języka. Martwi mnie praca mojego serca. Chwilami mocno przyspiesza i bije wiele silniej przez chwilę, po czym się uspokaja. Nie występuje to podczas wysiłku. Po prostu leząc w łóżku, kiedy już zasypiam, się to także zdarza. Siedząc na kanapie przed telewizorem, obojętnie - czasem po prostu wali jak oszalałe, a ja nie wiem, co może być tego przyczyną. Najbardziej martwi mnie fakt, czy przez to mogą wystąpić jakieś komplikacje przy porodzie? Czy moje serce może nie podołać i... Czytałam, że wada serca jest podstawą do cesarskiego ciecia, czego wolałabym uniknąć, ale jak wykryć tę wadę, skoro podczas ciąży nie powinno się wykonywać ekg? Bardzo proszę o odpowiedź, ponieważ sprawa bardzo mnie nurtuje i spędza sen z powiek - dodam, że jestem w 27 tyg. ciąży.

Justyna

W okresie ciąży w organizmie kobiety następuje wiele zmian, również w układzie krążenia. Następuje zwiększenie ilości krwi krążącej - około 30 tygodnia ciąży w twoim ciele krąży o 50% więcej krwi. Jest to konieczne do zaopatrzenia w krew rozwijającego się maluszka oraz powiększonej macicy i rozrastającego się łożyska. Inna zmiana, zauważalna dla kobiety, to, że jej serce bije szybciej. To zjawisko całkiem normalne, wskazujące , że organizm przystosowuje się do ciąży. Do końca nie wiadomo dlaczego kobieta ciężarna ma tętno szybsze niż przeciętne. Jedna z teorii tłumaczy to tym, że w ten sposób natura stara się zapewnić właściwe krążenie w warunkach zwiększonej objętości krwi. Myślę, że nie ma podstaw do pisania czarnych scenariuszy. Gdyby jednak niepokoiło to panią dalej proszę wykonać usg serca (jeśli to miałaby być wada serca).

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/4 lata temu
warto zaopatrzyć się w aparaty do badania serca w domu (takie mini EKG). Wyniki badani docierają do lekarza drogą elektroniczną (pacjentka kontaktuje się z nim telefonicznie). To się nazywa Cordium. Pozdrawiam Anka
/6 lat temu
ja jestem w 9 tyg i mam wahania nastroju ale gdy sie klade spac czy polezec czuje jak moje serce wali masakra i nie przestaje i nie moge z tego powodu zasnac niby to moze byc spowodowane burza hormonów chce mi sie plakac i to czesto i czuje sie jak bym miala cos na sumieniu pomozecie mi czekam na odpowiedzi
/8 lat temu
Witaj Justyno. Widzę, że mamy identyczny problem. Ja również mieszkam za granicą, tylko udało mi się znaleźć polskich lekarzy. Moje serce zachowuje się identycznie jak Twoje, ale to nie prawda, że w ciąży nie można wykonywać badania EKG. Ja jestem w 15 tyg ciąży i miałam już 2 takie badania, które nie wykazały żadnych nieprawidłowości, nie udało się jednak uchwycić momentu w którym serce bije mi tak mocno. Lekarz pierwszego kontaktu powiedział, że takie rzeczy się zdarzają i nie jest to nic groźnego, ale ze względu na ciąże ostrożności nigdy za wiele dostałam skierowanie do kardiologa i Tobie też radzę to zbadać. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego :)
POKAŻ KOMENTARZE (1)