Włosy w ciąży - 5 pytan i odpowiedzi

włosy w ciąży fot. Fotolia
Blond pociemniał, loki się rozprostowały. To nie cud, tylko ciąża. Gdy urodzisz dziecko, stan twoich włosów wróci do normy.
/ 26.06.2013 15:29
włosy w ciąży fot. Fotolia

Rosnący brzuszek to niejedyna zmiana, jakiej podlega ciało w ciąży. Pod wpływem hormonów, które działają w tym szczególnym czasie, inaczej mogą wyglądać twoje włosy. W pierwszej połowie ciąży skóra głowy produkuje więcej sebum. W drugiej połowie, gdy organizm przyzwyczai się do hormonów, włosy stają się ładniejsze niż zwykle. Ale mogą też zacząć wyrastać w miejscach, gdzie ich najmniej oczekujesz, np. na brzuchu lub na twarzy.

1. Włosy w ciąży - pytanie nr 1: moje włosy mocno się przetłuszczają. Jak sobie z tym poradzić?

W pierwszych tygodniach ciąży, gdy w organizmie utrzymuje się wysoki poziom estrogenów, włosy zwykle szybciej się przetłuszczają i stają się mniej sprężyste. Hormony powodują, że skóra głowy produkuje więcej sebum. Dlatego w przypadku włosów przetłuszczających się problem się nasila, a zwykle suche i łamliwe stają się mniej kłopotliwe. Nie ma cudownych metod, które usunęłyby problem. Pozostaje czekać, aż sytuacja się unormuje. Dzieje się tak zwykle już na początku drugiego trymestru.

Co może pomóc?
  • Codzienne ich mycie
  • Pozostawienie włosów do wyschnięcia Ale włosy długie schną dłużej, trzeba więc uważać na przeciągi.
  • Suszenie suszarką z chłodnym nawiewem, a jeśli sprzęt nie ma takiej funkcji, to trzymaną z dala od skóry.

2. Włosy w ciąży - pytanie nr 2: ciąża mi służy. Włosy są ładniejsze, grubsze, jednak bardzo trudno je ułożyć.

Rzeczywiście w drugie połowie ciąży, stan włosów poprawia się. Hormony w trakcie ciąży mogą zmieniać strukturę włosów, wpływać na elastyczność lub skręt, dlatego niektórym przyszłym mamom włosy kręcą się bardziej, a inne mają duży problem ze stylizacją.

Co może pomóc?
  • Skrócenie włosów, jeśli trudno jest ci je ułożyć.
  • Używanie delikatniejszego szamponu, który nie wysusza włosów.
  • Stosowanie dobrej odżywki lub szamponu z odżywką, po których włosy łatwo ułożyć.

3. Włosy w ciąży - pytanie nr 3: rzeczywiście mam teraz więcej włosów. Czy ten efekt utrzyma się też po ciąży?

Włosów nie przybywa, tylko mniej ich wypada, bo pod wpływem hormonów ciążowych mają przedłużony cykl życia. Jednak po urodzeniu dziecka, gdy zaczyna się kolejna huśtawka hormonalna, włosy zaczynają normalnie wypadać – czasem jednak jest to wypadanie nasilone, które po pewnym czasie mija.

Co może pomóc?
  • Zmiana fryzury na krótszą
  • Zdrowe odżywianie
  • Łykanie witamin.

4. Włosy w ciąży - pytanie nr 4: od dwóch miesięcy wypada mi dużo włosów. Co robić?

Suche i łamliwe włosy, które łatwo wypadają, mogą świadczyć o braku witamin lub mikroelementów, a nawet o anemii. Powiedz o tym lekarzowi. Czasem do ich gorszej kondycji przyczynia się zły styl życia. Powinna teraz sporo wypoczywać.

Co może pomóc?
  • Unikanie czesania gęstym grzebieniem mokrych włosów (są wtedy bardziej kruche).
  • Maseczka na wzmocnienie. Olej rycynowy (połowa buteleczki), fiolka witaminy E, fiolka witaminy A (na receptę), żółtko i sok z cytryny (jeśli jesteś blondynką). Składniki wymieszać i nałożyć na głowę, zawinąć folią, ręcznikiem (ciepło powoduje, że łuski włosa otwierają się i składniki odżywki mogą wniknąć w głąb włosa).
  • Używanie produktów zwiększających objętość (poproś o radę fryzjera).

5. Włosy w ciąży - pytanie nr 5: zawsze farbowałam włosy, czy mogę robić to także w ciąży (mam spore odrosty)?

W pierwszym trymestrze ciąży najlepiej powstrzymać się przed koloryzacją włosów. W tym czasie kształtują się wszystkie narządy wewnętrzne dziecka i jest większe ryzyko, że jakiś składnik chemiczny mógłby źle wpłynąć na ten proces. W drugim i trzecim trymestrze nie ma już takich przeciwwskazań. Podobne zasady dotyczą robienia trwałej.

Co może pomóc?
  • Zamiast silnej farby lepiej używać szamponów koloryzujących, które są delikatniejsze lub farb bez amoniaku.
  • Dobra jest henna, która nie wnika w skórę głowy.

Redakcja poleca

REKLAMA