Upał w ciąży - jak przetrwać

kobieta w ciąży, upał w ciąży fot. Panthermedia
Choć ciąża to nie lekki stan, nawet z większą wagą możesz czuć się dobrze podczas letnich upałów. Są na to proste sztuczki.
/ 10.06.2013 07:41
kobieta w ciąży, upał w ciąży fot. Panthermedia
Senność, opuchnięcia, zawroty głowy to tylko niektóre z dolegliwości, które mogą dać ci się we znaki. Jak sobie z nimi poradzić?

1. Upał w ciąży - Pocę się

Tak organizm próbuje się ochłodzić, pozbywa się toksycznych produktów przemiany materii i chroni skórę przed wysychaniem. Nie zatrzymasz pocenia, ale możesz uporać się z jego skutkami. Dobre efekty przyniosą:
  • prysznic kilka razy dziennie – ochłodzi ciało, bo rozgrzane poci się bardziej. Polewając się chłodną, ale nie zimną wodą, już po kilku minutach poczujesz ulgę. Gdy jesteś poza domem, spocone części ciała przecieraj chusteczkami pielęgnacyjnymi dla niemowląt.
  • antyperspiranty – nie ma przeciwwskazań, by używać ich w ciąży. Staraj się jednak wybierać działające łagodniej produkty hipoalergiczne.
  • łagodne potrawy – bo pikantne wzmagają pocenie. Ogranicz też cukier, sól i mięso, jedz za to jak najwięcej warzyw i owoców.

2. Upał w ciąży - Jest mi gorąco

Masz wrażenie, że temperatura twojego ciała podczas upału znacznie przekracza standardowe 36,6oC. Postaraj się o odpowiednie chłodzenie. Zapewni ci je:
  • przewiewne ubranie – z bawełny, płótna, lnu. Naturalne materiały przepuszczają powietrze, więc skóra może oddychać. Mniej się w nich pocisz i ciało może się chłodzić. Nie noś też butów z tworzyw sztucznych. Latem wybierz sandały ze skóry lub buty z płótna, np. espadryle.
  • wiatraczek na biurko – jeśli to możliwe, nie korzystaj w pracy z klimatyzacji. W wywietrznikach powietrza często mieszkają bakterie, a duże różnice temperatury sprzyjają infekcjom, których powinnaś unikać.

3. Upał w ciąży - Jestem zmęczona

Wysoka temperatura i wilgotność powietrza mogą potęgować uczucie zmęczenia. Objawem wytężonej pracy organizmu podczas ciąży bywa senność i zawroty głowy. Pomoże ci:
  • krótka drzemka – pozwoli zregenerować siły, gdy opadają ci powieki, gdy czujesz, że nie możesz się na niczym skupić. Jeśli podczas wstawania z miejsca przed oczami pojawiają się mroczki, to najpewniej objaw zbyt niskiego ciśnienia.
  • picie wody – jej brak może skutkować zmęczeniem, zawrotami głowy, osłabioną koncentracją. Nie czekaj, aż zachce ci się pić, bo brak pragnienia nie oznacza właściwego nawodnienia. W gorące dni tracisz więcej wody wraz z potem, więc powinnaś wypić dwa, trzy litry płynów dziennie. Najlepiej wchłaniają się napoje o temperaturze zbliżonej do ciepła ciała, nawet w upał woda nie powinna mieć mniej niż 20oC.

4. Upał w ciąży - Bolą mnie łydki

Powiększająca się macica zakłóca krążenie w nogach, a zalegająca krew rozciąga żyły miednicy, które odprowadzają krew z nóg. Zwiększa to prawdopodobieństwo żylaków. Latem bardziej rozszerzają się naczynia krwionośne. Pomogą:
  • wygodne spodnie – gdy długo siedzisz, obcisłe dżinsy utrudniają krążenie krwi w pachwinach. Nie noś skarpet z mocnym ściągaczem.
  • chodzenie boso – pobudza krążenie. Unikaj długiego stania i forsownego marszu.
  • preparaty z magnezem – jeśli masz skurcze łydek. O ich przepisanie powinnaś poprosić lekarza.
  • maści – nagietkowa i preparaty z wyciągiem z kasztanowca na bolące miejsca.

5. Upał w ciąży - Puchną nogi i ręce

Niewielkie obrzęki wieczorem to normalne zjawisko pod koniec ciąży. Gdy macica uciska żyły, powstają problemy z krążeniem, a woda przenika z krwi do tkanek miękkich, powodując opuchnięcia. Złagodzi je:
  • zanurzenie nóg w chłodnej wodzie lub polanie ich pod koniec mycia strumieniem chłodnej wody.
  • siedzenie po amerykańsku – czyli z nogami uniesionymi wyżej niż pupa. Jeśli masz pracę siedzącą, co godzinę wstań i przespaceruj się. Aby nie utrudniać przepływu krwi, staraj się też nie zakładać nogi na nogę.
  • maść z mentolem – usuwa uczucie ciężkości nóg.

Redakcja poleca

REKLAMA