Tyłozgięcie macicy

Dzień dobry, mój lekarz stwierdził lekkie tyłozgięcie macicy.

Tyłozgięcie macicy

Dzień dobry, mój lekarz stwierdził lekkie tyłozgięcie macicy. Jestem w 6 tygodniu ciąży. Chciałabym się dowiedzieć, czy jest to coś poważnego w moim stanie i czy są jakieś przeciwwskazania do porodu naturalnego? Jak można to leczyć?? Dziękuję bardzo za odpowiedź.

 


Anna


Tyłozgięcie macicy to nieprawidłowe jej położenie w miednicy mniejszej, które polega na tym, że trzon macicy jest nadmiernie odgięty ku tyłowi. W tym układzie trzon macicy skierowany jest w kierunku zagłębienia odbytniczo-macicznego. Najczęściej tyłozgięcie macicy nie daje żadnych dolegliwości, jednakże tyłozgięcie dużego stopnia może zwiększać ryzyko poronienia, gdyż może być przyczyną zastoju żylnego, jak również zmian w układzie włośniczek doprowadzając do niedostatecznego rozwoju doczesnej i trudności w implantacji zarodka. Jednak pani się tym nie przejmuje, bo lekarz stwierdził lekkie tyłozgięcie. Nieznaczne tyłozgięcie najczęściej nie stanowi problemu w zajściu i donoszeniu ciąży, gdyż macica powiększając się przyjmuje położenie najdogodniejsze dla rozwoju płodu. W przypadku tyłozgiętej macicy znacznie częściej pojawiają się bolesne miesiączki, bolesność podczas współżycia płciowego, jak również przewlekły ból w miednicy małej. Zabiegi korekcyjne tyłozgiętej macicy wykonywane są bardzo rzadko. Generalnie nie robi się z tym nic. W przypadku wczesnej ciąży u kobiet z tyłozgiętą macicą czasami zaleca się leżenie na brzuchu, aby siłą ciężkości macica chociaż w niewielkim stopniu zmieniła swoje położenie. Poród może nastąpić siłami natury, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań innego typu np. położenie miednicowe płodu.

 

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

Katarzyna Bosacka opowiada o ciąży i zachciankach!
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
Gość We-Dwoje.pl/6 lat temu
ja tez mam tyłozgęcie macicy,no i nie mogie zajsc w ciazy,staramy sie juz 3lata i nic,mam straszne bóle miesiaczkowe,boli brzuch,kregosłup ni i nawet wsrodku w odbycie.
Eva 1/2 lata temu
Mam tylozgiecie macicy i nic nie wplynelo to na zajscie w ciaze. Urodzilam dwoje dzieci. Za kazdym razem zachodzilam w ciaze niemal za pierwszym razem. Kazda ciaze donosilam do konca. Nie mialam zadnych problemow podczas ciazy. Dziewczyny nie martwcie sie wszystko bedzie dobrze. Jedynym moim problemem sa bole przy stosunku lciowym. Zaden lekarz mi w tej kwesti nie pomogl. Ostatnio bardzo odczuwam piekacy bol w odbycie. Wlasnie wybieram sie do lekarza, poniewaz juz dluzej tego nie moge wytrzymac.
POKAŻ KOMENTARZE (6)