Test obciążenia glukozą w ciąży

Test obciążenia glukozą w ciąży fot. Fotolia
Sprawdź, dlaczego to badanie jest aż tak ważne.
Milena Oszczepalińska / 17.03.2016 06:40
Test obciążenia glukozą w ciąży fot. Fotolia

Utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi w trakcie ciąży jest bardzo istotne, dlatego też lekarz prowadzący na pewno zleci ci wykonanie testu na obciążenie glukozą. Kiedy i w jakim celu wykonuje się to badanie? Podpowiadamy!

Test obciążenia glukozą w ciąży

Zwykle ginekolog zleca takie badanie, gdy ciężarna jest między 24 a 28 tygodniem ciąży. Ma ono na celu wykrycie, czy stężenie glukozy nie jest zbyt wysokie i czy nie grozi ciężarnej z tego tytułu cukrzyca ciążowa. Taki test wykonuje się doustnie poprzez podanie ciężarnej roztworu wody z 50 g. glukozy. Wynik odczytuje się po godzinie. Prawidłowe stężenie glukozy po tym czasie powinno być nie wyższe niż 140mg/dl.

Jak ciężarna powinna przygotować się do badania?

Co istotnie, nie trzeba być na czczo do wykonania testu. Nie ma znaczenia również pora dnia. Powinno się jednak wybrać taki dzień, w którym ciężarna ma do dyspozycji nieco więcej czasu na pobyt w przychodni. Jeżeli po pierwszym teście wynik będzie zbyt wysoki, należy wykonać ponowny test, tym razem z 75 g. glukozy. A to znacznie wydłuża czas, bo każdy wynik uzyskujemy dopiero po godzinie od testu.

Dodatkowo ciężarna powinna odpowiednio odżywiać się przez co najmniej 3 dni przed testem, czyli nie objadać się, a zjadać 3 główne posiłki i 2 przekąski.

Na test powinno się przyjść zdrowym. Wszelkie choroby, w tym także przeziębienie, mogą sfałszować wyniki. Poza tym wpływ na wynik testu może mieć także stres ciężarnej, przyjmowanie niektórych leków lub zbyt duża aktywność fizyczna.

Sprawdź też inne porady dla ciężarnych:

Tagi: ciąża

Redakcja poleca

REKLAMA