POLECAMY

Święty Florian - patron Krakowa

Masz na imię Florian? A może chcesz nadać takie imię dziecku? Sprawdź, co ono oznacza. Poznaj historię świętego Floriana i dowiedz się, kiedy obchodzimy jego święto.

Fot. Fotolia

Krótka historia świętego Floriana

Żył na przełomie III/IV wieku. Był urzędnikiem cesarskim w prowincji rzymskiej znajdującej się na terenie dzisiejszej Austrii. Za panowania cesarza Dioklecjana, który prześladował chrześcijan, Florian był już wyznawcą Chrystusa. Udał się więc do Lauriacum, w którym to mieście trwały akurat nasilone działania wymierzone w chrześcijan, aby podtrzymać ich na duchu. Został aresztowany przez miejscowego prefekta i z kamieniem u szyi strącony do rzeki Anizy (dzisiejsza Ems). Niektóre wersje tych wydarzeń podają, że zanim go utopiono, Florian przeszedł wiele cierpień i tortur. Ciało męczennika wyłowiła z rzeki pobożna wdowa Waleria. Działo się to prawdopodobnie w roku 304.

Co oznacza imię Florian?

Imię Florian pochodzi od łacińskiego flos – kwiat lub florus – kwitnący.

Komu patronuje św. Florian?

Święty Florian jest patronem Górnej Austrii, Bolonii i Krakowa a także strażaków, kominiarzy, lutników, piwowarów, kupców bławatnych, hutników i garncarzy. Jego wstawiennictwa wzywa się w czasie wojny, powodzi, pożaru, nieurodzaju i sztormu.

Dzień św. Floriana – 4 maja.

Źródło: Słownik patronów chrześcijańskich, Janina Kryńska, Wyd. Printex

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)