Sprawdź kim był św. Wiktor?

Imię Wiktor jest szyte na miarę władców, rycerzy i dostojników. Z łaciny bowiem tłumaczy się je jako "zwycięzca". Historia zna różne wersje i odmiany: Wiktoryn, Wiktorian… a obecnie coraz częściej pojawiają się ci klasyczni Wiktorowie.

Sprawdź kim był św. Wiktor?

Od Hugo do Juszczenki

Historia zna wiele osób o tym imieniu; papieży, władców… Słynny pisarz to Pan od „Dzwonnika z Notre-Dame” - Victor Hugo. W historii współczesnej mocno zapisała się batalia 2 Wiktorów: Juszczenki i Janukowycza. To imię było i jest popularne wśród naszych wschodnich sąsiadów, w Polsce dopiero staje się modne. Nasz najbardziej medialny fizyk to Wiktor Niedzicki (autor programu "Laboratorium"). A Wiktor Zborowski? Któż go nie zna! To jeden z najlepszych i... najwyższych polskich aktorów.

Święci, błogosławieni i męczennicy

86 świętych i błogosławionych nosi to imię. Aż 70 z nich było męczennikami. Jak podaje Ksiądz Wincenty Zaleski, wśród osób oddających życie za wiarę było wiele postaci bezimiennych, którym najprawdopodobniej nadawano pośmiertnie imię Wiktor.

Sprawdź! Przegląd bielizny dla kobiet w ciąży i karmiących

Najsłynniejszy św. Wiktor

Najsłynniejszym udokumentowanym Świętym Wiktorem jest papież, Wiktor I, męczennik. Żył w 2 wieku, pochodził z Północnej Afryki. Został papieżem w 189 roku, obejmował tron piotrowy przez 10 lat, do czasu swojej męczeńskiej śmierci. Angażował się w walkę z herezjami, szczególnie gnozą (wiarą w zbawienie poprzez wiedzę) i monarchianizmem (błędna nauka odnosząca się do Trójcy Świętej). Nie znamy dokładnych okoliczności śmierci Wiktora I, został pochowany w Watykanie, a wspominamy go 28.07.

Przeczytaj: Św. Dorota - z miłości do wiary

Wiktor – zwycięzca, to idealna nazwa dla nagrody. I tak od 1985 roku rozdawane są statuetki Akademii Telewizyjnej. Otrzymują je wybitne postaci telewizyjne w 10 kategoriach. Najbardziej wymarzoną statuetką jest jednak Superwiktor, przyznawany za całokształt twórczości. Pozłacany.

Zobacz też: Jakie były losy pierwszych Kacprów?

W 2009 roku w rankingu najczęściej nadawanych imion wśród dzieci Wiktor był na 8 miejscu (nadano je 5.240 razy). Imię, jak samo tłumaczenie wskazuje, brzmi poważnie, zaś chyba najsympatyczniejszymi zdrobnieniami z jakimi można się spotkać są Wicio i Witek.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (18)
/rok temu
haha
/2 lata temu
Nic nie rozumiem mam patrona czy nie???
/2 lata temu
nic nie rozumiem
POKAŻ KOMENTARZE (15)