POLECAMY

Spanie na plecach

Witam! Chciałabym zadać pytanie odnośnie jednej z Pani porad. Otóż odpowiadała Pani ostatnio o tym, że nie należy spać na brzuchu i plecach, zwłaszcza w wyższych tygodniach ciąży.

Spanie na plecach

Witam! Chciałabym zadać pytanie odnośnie jednej z Pani porad. Otóż odpowiadała Pani ostatnio o tym, że nie należy spać na brzuchu i plecach, zwłaszcza w wyższych tygodniach ciąży. Moje pytanie brzmi: czy 20. tydzień to już jest ciąża na tyle zaawansowana, że należy zaprzestać spania na plecach? Bo ja właśnie rozpoczęłam 20. tydzień i do tej pory spałam tylko na plecach, bo na boku jakoś nie umiem. Czy to mogło zaszkodzić mojemu dziecku? Czy do 20. tygodnia ciąża jest na tyle mała, że macica jeszcze tak bardzo nie uciska na narządy doprowadzające tlen do maluszka? Bardzo proszę o odpowiedź, bo lekarz mi nic nie wspomniał, że spanie na plecach może spowodować niedotlenienie u dzidziusia.

Mimi

Proszę spać spokojnie, ale lepiej na boku. Teraz nie warto zastanawiać się nad tym, co było w przeszłości - bo to niczego nie zmieni. Dla uspokojenia - jeśli maluch prawidłowo się rozwija, lekarz nie stwierdził żadnych zaburzeń w tętnie płodu, to jest dobrze. Po przekroczeniu piątego miesiąca ciąży (po 20. tygodniu) należy unikać leżenia płasko, na plecach (na wznak). W tej pozycji ciężka macica uciska żyłę główną, którą krew wraca do serca, co z kolei zmniejsza ilość krwi dopływającej do płodu. Jednak niech się pani nie przeraża (po przebudzeniu) tym, że w czasie snu się pani obróciła na plecy - po prostu każdy się wierci w czasie snu. Należy wtedy ułożyć się inaczej i starać się wyrobić w sobie nawyk przyjmowania właściwej pozycji. Jeśli leży pani na boku, wtedy macica znajduje się w bezpiecznej odległości od żyły głównej. Można lekko ugiąć kolana - między kolana włożyć poduszkę , dla wygody poduszkę też można dać pod brzuch i ostatnią umieścić za plecami. Jeśli bardzo chce pani poleżeć ”na plecach”, to należy podeprzeć poduszkami tułów, a dodatkowo jedną poduszką podeprzeć prawy pośladek - aby spać przechylonym na lewy bok . Nie wolno całkiem płasko - na wznak.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/3 lata temu
jestem w polowie 6 miesiaca. ja spie na plecach w rozkroku z nogami zgietymi w kolanach. tylko tak moge spac. na lewym boku bardzo boli mnie zebro a na prawym mi duszno zaraz. uwagam ze organizm sam wie lepiej jak spac.nie ma co na sile luchac zalecen ale swojego ciala.
/9 lat temu
Ciekawa wkypowiedz. A co mam zrobic gdy nie moge spac na lewym boku,bo poprostu jest mi nie wygodnie,bola mnie zebra i nie wytrzymam nawet 10 min,na prawym owszem ale nie caly czas, za to na plecach lezy mie sie najlepiej i najwygodniej. Jestem w 7 mcu ciazy i jak do tej pory wszystko z dzieciatkiem w porzadku. Nie wiem czy powinnam sie martwic?:)
/5 lat temu
Miałam dokładnie ten sam problem, bo jak żyję nie spałam na boku. Co chwilę przewracałam się na plecy. Wiadomo - przyzwyczajenie drugą naturą człowieka. Ale problem można łatwo rozwiązać. kup sobie taką poduszkę: http://motherhood.pl/produkt/kojec-motherhood.html nie mówię, że tą konkretną, ale takiego rodzaju. Ta ma akurat atest i u mnie się sprawdziła, Takie coś po prostu "wymusi" na Tobie spanie na boku. i jest bardzo wygodne - może wbrew temu jak wygląda :)