POLECAMY

Rozszerzanie diety niemowląt karmionych piersią – tabela

Niemowlę przez pierwsze sześć miesięcy życia może być karmione wyłącznie mlekiem matki. Po tym czasie należy rozszerzyć dietę malca w celu uzupełnienia składników odżywczych oraz potrzebnej mu energii. Model żywienia niemowląt karmionych piersią został opracowany przez Instytut Matki i Dziecka. Przedstawiamy, w którym miesiącu i o jakie produkty należy poszerzyć dietę niemowlęcia.

Rozszerzanie diety niemowląt karmionych piersią – tabela

Gdy mleko matki już nie wystarcza

Mleko matki to najwartościowszy pokarm dla niemowlęcia. Jednak wraz z rozwojem malucha staje się on niewystarczający. Ilość składników odżywczych nie zaspokaja w pełni potrzeb maleństwa, dlatego należy wprowadzić dodatkowe pokarmy, tzw. żywność uzupełniającą.

Polecamy: Jedzenie dla malucha – domowe czy kupne?

 

Aktualny (2007) Model żywienia niemowląt karmionych piersią

Wiek (miesiące)
Rodzaj pożywienia / Żywność uzupełniająca
1-6
Karmienie piersią  na żądanie
Karmienie piersią
Posiłki dodatkowe: w 5- 6 miesiącu
Początkowo (nie wcześniej niż w 5 miesiącu i nie później niż w 6 miesiącu):
  • Stopniowe wprowadzanie niewielkiej ilości glutenu, np. kaszka lub kleik zbożowy glutenowy (1x dziennie, pół łyżeczki, czyli ok. 2-3 g na 100 ml) w przecierze jarzynowym
7-9
Karmienie piersią na żądanie
Posiłki uzupełniające:
  • Zupa jarzynowa lub przecier jarzynowy z gotowanym mięsem lub rybą (1-2 razy w tygodniu) – bez wywaru z kleikiem zbożowym glutenowym i z  ½ żółtka co drugi dzień
  • Kaszka/kleik zbożowy bezglutenowy lub glutenowy
  • Sok owocowy (najlepiej przecierowy) lub przecier owocowy (nie więcej niż 150g)
10
Karmienie piersią na żądanie
Posiłki uzupełniające:
  • Obiad z 2 dań: zupa jarzynowa z kaszką glutenową + jarzynka z gotowanym mięsem (rybą 1-2 razy w tygodniu), ½ żółtka do posiłków codziennie
  • Kaszki / kleiki glutenowe i bezglutenowe, niewielkie ilości pieczywa, biszkopty, sucharki;
  • Przecier lub sok owocowy (nie więcej niż 150 g)
11-12
Karmienie piersią na żądanie
Posiłki uzupełniające:
  • Obiad z 2 dań: zupa jarzynowa z kaszką glutenową + jarzynka z gotowanym mięsem (ryba 1-2 razy w tygodniu), ewentualnie z ziemniakiem lub ryżem i całe jajko (3-4 razy w tygodniu)
  • Produkty zbożowe (kaszki / kleiki glutenowe i bezglutenowe, pieczywo, biszkopty, sucharki) łączone z produktami mlecznymi (np. mleko modyfikowane, twarożek, jogurt, kefir – kilka razy w tygodniu)
  • Przecier lub sok owocowy (nie więcej niż 150 g)

Źródło: Instytut Matki i Dziecka

Polecamy: Kupki niemowlaka – co mówią o zdrowiu dziecka?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/3 lata temu
Długo wyczekiwany moment okazał się porażką, a córeczka pluła marchewką na odległość. Drugiej łyżeczki nawet nie chciała wziąć do buzi :-( P.S Też mamy poradnik BoboVity :-)
/3 lata temu
Świetna tabelka, na pewno mi się przyda - synek ma teraz 7 miesięcy. Niedawno dostałam poradnik żywieniowy od Bobovity z darmowymi próbkami jedzonka i póki co dzidzia pięknie wszystko zjada :) Teraz czas na przygotowane przez mamę mięsko i rybkę, oby nie było protestów :)