POLECAMY

Przyrost wagi płodu w ostatnich tygodniach ciąży

Przez ostatnie 2 tygodnie dziecku wzrosła minimalnie waga tylko 46 g. Wcześniej dziecko rosło szybciej...

Przyrost wagi płodu w ostatnich tygodniach ciąży

Przez ostatnie 2 tygodnie dziecku wzrosła minimalnie waga tylko 46 g. Wcześniej dziecko rosło szybciej, w poprzednich dwóch tygodniach powiększyło wagę z 2147g do 2754 g. Czy powinnam się ponownie zgłosić do lekarza?

Anna

W 37. tygodniu ciąży według schematu płód waży 3kg. Są to jednak schematy- nie każdy płód osiąga taką wagę i nie oznacza to niczego złego. Należy również pamiętać o tym, że wynik badania usg może być obarczony błędem. Częściej zdarza się to bliżej porodu. W 38 tygodniu ciąży ciężarna przestaje przybierać na wadze. Po ukończeniu 37. tygodnia ciąży płód gotowy jest do przyjścia na świat.

W końcowych tygodniach ciąży 38-40 płód rośnie już niewiele. Waga płodu 2754g to waga donoszonego płodu (>2501 g to donoszona ciąża). Jeśli jednak przyrost masy ciała płodu panią niepokoi to proszę udać się do lekarza.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/11 miesięcy temu
Mój lekarz zalecił obserwację, kiedy okazało się, że między 36 a 38 TC synek przybrał zaledwie 50g. W 38 TC waży 2800g. To może i trochę mało, ale jednak nie powinno być powodem do dużego niepokoju. Może jest genetycznie "zaprogramowany" by być mniejszym noworodkiem, a masy i wzrostu nabierze po urodzeniu. Dodam, że przepływy pępowinowe są bardzo dobre, a lekarz mówi, że łożysko mogło utracić swoją funkcję "odżywiania dziecka". Zostaje czekać.