Problemy ze wzrokiem w ciąży - przyczyny i leczenie

Problemy ze wzrokiem w ciąży - przyczyny i leczenie fot. Fotolia
Twój wzrok się pogorszył? A może oczy pieką i łzawią? Poznaj tego przyczynę i sprawdź, co powinnaś zrobić!
Agata Bernaciak / 08.01.2014 11:51
Problemy ze wzrokiem w ciąży - przyczyny i leczenie fot. Fotolia
Problemy ze wzrokiem wcale nie ujawniają się tylko u tych przyszłych mam, które noszą okulary. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie skarżyłaś się na oczy i nikt nie zdiagnozował wady wzroku, może się okazać, że właśnie w ciąży widzisz gorzej. Winę za zaburzenia widzenia ponoszą oczywiście... zmiany hormonalne.

1. Oczy pieką i łzawią

Prolaktyna, która odpowiedzialna jest za przygotowanie piersi do karmienia, może powodować także suchość oczu. Hormon ten sprawia, że rogówka staje się sucha, oko łzawi, jest wrażliwe na światło i zaczerwienione. Z tym problemem można sobie poradzić, zakraplając do oczu sztuczne łzy.

2. Uwierające soczewki kontaktowe

W ciąży może się okazać, że zamiast soczewek musisz założyć okulary. Organizm przyszłej mamy ma tendencję do zatrzymywania wody. To sprawia, że zmianie może ulec kształt gałki ocznej. Idealnie dopasowana soczewka staje się niewygodna i uwiera. Skutkiem źle dopasowanych soczewek jest nie tylko pieczenie i łzawienie oczu, ale także – bóle głowy.

3. Pogorszenie wady wzroku

Pogorszenie jakości widzenia w czasie ciąży nie jest powodem do natychmiastowej wymiany szkieł. Kłopoty z reguły ustępują po narodzinach dziecka. Zakup nowych okularów lub szkieł warto rozważyć tylko w przypadku, gdy zmiana jakości widzenia jest bardzo duża i uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

4. Wylewy w gałce ocznej

W czasie ciąży i porodu, a przede wszystkim w fazie parcia, mogą się pojawiać drobne krwotoki siatkówki. Nie zawsze są związane z wadą wzroku. Zdarzają się również kobietom, które nie noszą szkieł kontaktowych ani okularów. Najczęściej nie są niebezpieczne i wchłaniają się już kilka dni po porodzie. By im zapobiec ograniczaj dodatkowy wysiłek. Nawet jeśli czujesz, że rozpiera cię energia, nie dźwigaj ciężkich toreb, nie przesuwaj mebli i nie bierz na ręce starszego dziecka.

5. Coś miga

Widzenie podwójne, rozmazany obraz, jaskrawe plamy lub mroczki przed oczami to dolegliwości, których nie należy lekceważyć w ciąży. Mogą być objawem cukrzycy ciążowej, podwyższonego ciśnienia krwi czy zespołu zatrucia ciążowego – choroby niebezpiecznej dla mamy i dla dziecka. O takich dolegliwościach powiedz swojemu lekarzowi, który zaleci ci wizytę u okulisty. Pod jego szczególną opieką powinny się znaleźć te przyszłe mamy, które mają dużą wadę wzroku (krótkowzroczność powyżej 5 dioptrii).

Kiedy do lekarza?

1. Jeśli obraz staje się zamazany, przyciemniony
2. Gdy widzisz punkty lub plamy
3. Jeśli widzenie podwójne utrzymuje się przez ponad dwie, trzy godziny
4. Gdy po zmianie pozycji, np. z siedzącej na stojącą, widzisz migotliwe plamki

napisane na podstawie tekstu autorstwa Łucji Tolak/Będę Mamą

Redakcja poleca

REKLAMA