Płeć dziecka – jak ją zaplanować?

Płeć dziecka po cichu planujemy sobie, czasem jeszcze zanim kobieta zostanie mamą. Czy planowanie płci dziecka przy pierwszej ciąży ma sens? Jak starać się o córkę, a jak o syna? Zobacz zaskakujące wyniki badań.

Płeć dziecka – jak ją zaplanować?

Płeć dziecka w teorii

Powszechnie krążąca teoria z jaką możemy się spotkać mówi o tym, że największe prawdopodobieństwo na poczęcie dziewczynki jest wtedy, gdy współżyjemy kilka dni przed owulacją. Wtedy to plemniki zawierające chromosom X (decydujące o płci żeńskiej), które są cięższe, mogą dłużej przetrwać w drogach rodnych od plemników zawierających chromosom Y (decydujący o płci męskiej) i  mają szansę dotrwać do momentu aż dojrzeje komórka jajowa. Według tej teorii, aby począć chłopca należy poczekać ze współżyciem do owulacji – wtedy to plemniki z chromosomem Y zdecydowanie szybciej poruszające się od tych z chromosomem X, będą pierwsze i dostaną się do jajeczka przed konkurencją. Tyle teorii. A jak to wygląda w praktyce?

Polecamy: Kobiety chcą mieć córki, a mężczyźni synów

Badania mówią co innego...

Zależność między czasem współżycia a płcią urodzonego dziecka została zbadana. Kobiety stosujące komputer cyklu z zamiarem zajścia w ciążę (komputer można stosować także jako antykoncepcję), informowały komputer cyklu o momencie współżycia, a następnie po okresie ciąży - o płci urodzonego dziecka. Wyniki zdecydowanie zaskoczą wszystkich zwolenników obiegowej teorii, którą opisywaliśmy wyżej. Okazało się bowiem, że współżycie w czasie owulacji to szansa na poczęcie dziewczynki, a współżycie kilka dni przed owulacją skutkuje urodzeniem syna – czyli wyniki tego badania były dokładnie odwrotnie, niż powszechnie przyjęta teoria o planowaniu płci dziecka. Na podstawie tego badania komputer został wzbogacony o funkcję planowania płci dziecka, której skuteczność określono na poziomie 80%, czyli dość wysoko.

Katarzyna Bosacka opowiada o ciąży i zachciankach!

Zatem chłopiec czy dziewczynka? Pamiętajmy, że wyobrażenia co do naszego dziecka mogą być zupełnie inne niż rzeczywistość. Choć badania naukowe potwierdzają, że mali chłopcy są zdecydowanie bardziej ruchliwi, energiczni i ciekawscy świata, a dziewczyny – bardziej uzależniają swoje zachowanie od aprobaty matek i szukają z nimi znacznie częściej kontaktu wzrokowego, to może się zdarzyć, że twoja wymarzona córka będzie miała w sobie naturę odkrywcy i nie utrzymasz jej w miejscu, za to chłopiec będzie godzinami bawił się klockami. I będzie to całkiem naturalne.

Zobacz także: Imiona dla dzieci

Źródło: informacja prasowa Babycomp /ah

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)