Piotr

Piotr
Imię greckie; dosłownie oznacza „skała” (gr. Petros). Warto przy tym dodać, że protoplasta papieży, biblijny apostoł, kiedy już przestał być Szymonem, w rzeczywistości zwał się nie Piotr, tylko Kefas, gdyż tak brzmi aramejska wersja Piotra, a jak wiadomo właśnie językiem aramejskim posługiwali się bohaterowie Nowego Testamentu.
/ 20.10.2009 09:59
Piotr

Tyle o czasach ewangelicznych, zaś wracając do współczesności, warto wymienić kilka odmian tego ogromnie rozpowszechnionego imienia w obecnie funkcjonujących językach. W krajach anglosaskich i w Niemczech jest to Peter, we Francji – Pierre, w Hiszpanii i Portugalii – Pedro, we Włoszech – Pietro, w Chorwacji – Petar. Istnieje również forma żeńska – Petra, używana np. w państwach germańskich i skandynawskich, ale w Polsce praktycznie nie znana. Choć bardziej zorientowani w tematyce muzyki rozrywkowej powinni wiedzieć, że takie imię nosi szwedzka wokalistka o pseudonimie September.

Imienin Piotr posiada ilość proporcjonalnie wielką do swojej popularności: 3, 18, 28, 31 stycznia, 5, 8, 22, 23 lutego, 1, 2, 23 marca, 27, 29 kwietnia, 8, 13, 19 maja, 2, 23, 29 czerwca, 2, 7 lipca, 1, 12, 19 sierpnia, 9, 12, 25 września, 19 października, 16, 21 listopada, 4, 25 grudnia.

Typowy Piotr jest ambitny, wytrwały i zawsze umie pokazać, na co go stać. Przeważnie okazuje wyjątkową kurtuazję wobec pań, które w zamian odpłacają mu szczerą sympatią. Albo czymś więcej... Ponadto wielu właścicieli tego imienia odznacza się ogromną kreatywnością, którą daje się u nich dostrzec już od najwcześniejszych lat. W dzieciństwie wykorzystują tę zaletę przy zabawie klockami lego. Zresztą nie tylko w dzieciństwie, bo niekiedy namiętna miłość, jaką darzą ów rekwizyt, utrzymuje się u nich do późnej starości. Z wiekiem dodatkowo nabywają skłonności do gier hazardowych i markowych trunków, ale zwykle nie są nałogowcami. Ze wszystkich ziemskich zjawisk najbardziej cenią piękne kobiety, a spośród nich na życiowe partnerki często wybierają managerów. I dobrze na tym wychodzą.

W przyszłości wielu panów o tym imieniu zapragnie zasilić szeregi wojska, albo policji. Z drugiej strony ci, którzy już są policjantami, lub żołnierzami, wkrótce mogą z różnych przyczyn odejść do cywila. Nie dojdzie więc do sytuacji, w której nasza armia i służby mundurowe składałyby się w 90 procentach z Piotrów. 

Źródło: Książka "Magia imion" (Wydawnictwo Printex)

Redakcja poleca

REKLAMA