Piękna i zdrowa w ciąży

Piękna i zdrowa w ciąży fot. Edipresse
Piękne włosy, świetlista cera i... wciąż sporo czasu dla siebie. Ciąża to dobry moment, byś zadbała o swoje ciało. Przeczytaj, jak to zrobić.
/ 05.05.2008 15:14
Piękna i zdrowa w ciąży fot. Edipresse
Hormony ciążowe wpływają na stan Twojej cery, włosów i paznokci. Dlatego szczególnie teraz powinnaś używać łagodnych kosmetyków. Wcale nie muszą być drogie, choć odrobina luksusu nie zaszkodzi.

Teraz podstawą jest łagodna pielęgnacja, która sprawi, że będziesz wyglądała i czuła się świetnie. Od stóp do głów!

PO PIERWSZE: piękne włosy
Włosy przyszłych mam są z reguły gęste i lśniące, ale mogą też bardziej się przetłuszczać, być suche i matowe. Traktuj je łagodnie. Jeśli się przetłuszczają, myj je często szamponami i nie szczotkuj energicznie, by nie pobudzać gruczołów do wytwarzania łoju. Gdy są suche, używaj delikatnych szamponów, stosuj odżywki i pianki zwiększające objętość.
A co z koloryzacją i trwałą? Nie ma dowodów, że szkodzą dziecku, ale lepiej z nich zrezygnuj. Preparaty fryzjerskie są teraz znacznie łagodniejsze niż 20–30 lat temu, ale nie stosuj ich w I trymestrze ciąży. Poza tym reakcję Twoich włosów trudno przewidzieć i zamiast fal możesz mieć skręcone loki.

PO DRUGIE: świetlista cera
Miękka i zaróżowiona – taką cerę mają zwykle kobiety w ciąży. Ale Twoja może być bardziej sucha lub tłusta, a nawet z trądzikiem. Typowymi zmianami są też pajączki (pęknięte naczynka krwionośne) czy ostuda – przebarwienia skóry, które zwykle znikają w ciągu trzech miesięcy po porodzie.
Pielęgnację dostosuj do zmian, jakie się pojawią. Jeśli masz suchą skórę, nie oszczędzaj na kremie nawilżającym. Tłustą cerę przemywaj łagodnym tonikiem, który oczyści pory. I raz dziennie myj twarz łagodnym żelem bez mydła.

PO TRZECIE: gładki brzuch
Na brzuchu, biodrach i piersiach mogą pojawić się rozstępy. O ich powstaniu decydują głównie geny, a także zmiany hormonalne. Może Cię też swędzieć napięta skóra.
Aby zapobiec problemom, dobrze ją nawilżaj, by była elastyczna. Smaruj brzuch, piersi (omijaj sutki) specjalnymi preparatami przeciw rozstępom. Niektóre zawierają wyciągi z egzotycznych roślin, więc bezpieczniej jest stosować je od czwartego miesiąca ciąży. Ulgę w swędzeniu przyniosą preparaty nawilżające i łagodzące podrażnienia, np. z serii dla przyszłych mam (muszą mieć na etykiecie informację, że zostały przebadane pod kątem bezpieczeństwa stosowania w ciąży i podczas karmienia). Nie kąp się też w gorącej wodzie (powinna mieć 37 stopni C), bo to wysusza ciało. Myj je delikatnymi, nawilżającymi kosmetykami.

PO CZWARTE: delikatne dłonie
Twoje paznokcie mogą być teraz mocniejsze albo bardziej łamliwe. Obcinaj je krótko, dłonie nawilżaj zaś kremem lub oliwką do pielęgnacji, także paznokci. Do malowania wybieraj lakiery bez szkodliwych substancji, np. acetonu. Możesz nosić tipsy żelowe.
PO PIĄTE: pachnące ciało
W ciąży krew krąży szybciej i podnosi się ogólna ciepłota ciała, więc możesz się mocniej pocić. Noś ubrania i bieliznę z naturalnych włókien, np. z bawełny. I bardziej dbaj o higienę. Dwa razy dziennie bierz prysznic, dzięki temu nie dopuścisz do powstania przykrego zapachu. Używaj dezodorantów, a także antyperspirantów. Są bezpieczne, bo zawarte w nich sole glinu i cynku nie przenikają przez skórę, a jedynie zwężają ujścia gruczołów potowych, hamując wydzielanie potu nawet przez dobę.

PO SZÓSTE: miejsca intymne
Infekcje intymne są groźne dla dziecka, mogą nawet spowodować przedwczesny poród. W ciąży zmienia się PH pochwy, która staje się podatna na zakażenia. Dbaj więc o higienę, ale nie przesadź – nadmiar detergentów zaburza równowagę flory bakteryjnej i też prowadzi do choroby. Podmywaj się dwa razy dziennie płynem do higieny intymnej. Powinien zawierać jak najłagodniejsze detergenty, delikatne substancje ziołowe bez dodatków zapachowych.

PO SIÓDME: zadbane stopy
Problemem mogą być obrzęki. Nie stój i nie siedź długo w jednej pozycji, unikaj zakładania nogi na nogę. Wieczorem masuj stopy kremem z miętą (chłodzi i przynosi ulgę) lub cynamonem (zmiękcza skórę).

Czytaj etykiety! To ważne, bo niektóre składniki kosmetyków mogą szkodzić kobietom w ciąży. Oto one.

Zakazane są:
- Retinol, czyli wit. A (i retinoidy) – kosmetyki i leki przeciwtrądzikowe;
- Azo dye (barwnik azowy) – zmywalne farby, płukanki do włosów;
- Hydroquinone (hydrochinon) – kremy przeciw piegom, farby do włosów, emulsje do opalania;
- Phthalates (ftalany) – lakiery do paznokci, mydła, szampony, spraye do włosów;
- Triclosan – mydła przeciwbakteryjne.

Lepiej też nie używaj preparatów z:
- kwasami owocowymi – różnego rodzaju kremy;
- wyciągami i olejkami roślinnymi – np. rozmarynowym, cyprysowym, różanym.

Aleksandra Sobieraj/Twoje Dziecko
Konsultacja: Ewa Kamińska, farmakolog, kierownik Zakładu Farmakologii, Oceny Receptur i Badań Aplikacyjnych IMiD
Tagi: ciąża

Redakcja poleca

REKLAMA