Co robić, jeśli nie możesz zajść w ciążę?

Co robić, jeśli starania o dziecko nie skutkują ciążą? Doradza specjalista ginekolog. Przeczytaj jego rady!

fot. Fotolia
Od kilku miesięcy nasze starania o dziecko spełzają na niczym. Co powinniśmy zrobić? Od czego zacząć?


Odpowiedzi udziela dr n. med. Renata Jaczyńska, specjalista ginekolog położnik:

Kilka miesięcy oczekiwania nie powinno jeszcze niepokoić. Ale radzę iść do lekarza. Przeprowadzi wywiad i zbada ginekologicznie.

Warto wykonać badanie w kierunku obecności przeciwciał przeciw toksoplazmozie, cytomegalii i różyczce i już zacząć brać kwas foliowy. Warto również skorzystać z kalkulatora dni płodnych. Partner powinien mieć zbadane nasienie.

Dopiero po roku regularnego współżycia (bez antykoncepcji) mówi się o niepłodności. Wtedy para może zdecydować się na specjalistyczne badania, które pomogą odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie może zajść w ciążę oraz na odpowiednie leczenie.


Dowiedz się więcej:


na podstawie tekstu opublikowanego w magazynie Mamo to ja
Jak nauczyć się oddychać przeponą?
SKOMENTUJ (22)
KOMENTARZE (22)
Dorcia/miesiąc temu
ja myślę, że najlepszym rozwiązaniem z artykułu jest prowadzenie kalkulatora, a właściwie kalendarza dni płodnych i owulacji. ja korzystałam z ovufriend, bo jest bardzo przejrzyste :p udało się chyba przy 4 cyklu
Mila/2 lata temu
Paula Usg wyjdzie podczas krwawienia. Jeśli macica się oczyści to nie będziesz mieć zabiegu. Może doszło do zapłodnienia, ale jajeczko się nie zagnieździło. Wiem, bo tak miałam 10 lat temu.
Mila/2 lata temu
Nie mogę zajść w ciążę. Wyniki mamy ok. Staramy się ponad rok. Brałam luteinę, ale to tak minimalnie miałam plamienia przed okresem i podejrzenie niedomogi, jednak większość cykli jest prawidłowych i progesteron mieści się w niższych granicach normy. Dzisiaj zrobiłam test, bo pierwszy raz okres nie przyszedł w terminie 28 dni i piersi nie bolały. Niestety negatywny i ogromne rozczarowanie :( Cykle 26-28 dni. Co ja mam robić?
POKAŻ KOMENTARZE (22)