POLECAMY

Mała ilość wód płodowych

Jestem prawie w 27 tygodniu ciąży, ogólnie czuję się dobrze, czuję ruchy dziecka, ale od 20 tygodnia ciąży dzięki usg zaobserwowano u mnie małą ilość wód płodowych.

Mała ilość wód płodowych

Jestem prawie w 27 tygodniu ciąży, ogólnie czuję się dobrze, czuję ruchy dziecka, ale od 20 tygodnia ciąży dzięki usg zaobserwowano u mnie małą ilość wód płodowych jak na ten okres ciąży. Chciałabym się dowiedzieć, jak to wpłynie na dalszy okres ciąży, czy grozi mi cesarka i czy dziecko może się przez to udusić? I czy dziecko może się swobodnie poruszać?

Karolina

Małowodzie może występować w przypadku niedorozwoju nerek, niedrożności dróg odprowadzających mocz. Może również łączyć się z niedorozwojem płuc płodu. Wszystko zależy od tego jak mała jest ilość płynu owodniowego. Czy bliska granicy normy czy dużo poniżej normy. Lekarz ocenia dobrostan płodu w usg - więc proszę być pewną, że gdyby coś było nie tak, to dokona interwencji medycznej. Przyczyną małowodzia może być również hipotrofia płodu (za mała masa płodu na dany wiek ciążowy). Postępowanie w przypadku małowodzia jest następujące: generalnie hospitalizacja - czyli pobyt na oddziale patologii ciąży - po to, aby stale obserwować stan płodu, tzn. badać jego przyrost masy ciała, oceniać dojrzałość łożyska, oceniać wskaźnik ilości wód płodowych. Proszę dużo odpoczywać na lewym boku. Czasami lekarze uzupełniają płyn owodniowy. Ciąża może zakończyć się cięciem cesarskim, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
A czy ilość wód 6,55 AFI to bardzo mało czy wystraczająco? Mam kontrolowac ilosc wód na cotygodniowym usg. Dziecko rozwija sie prawidłowo lecz ja sie martwię... Jestem w 21tyg ciąży.