POLECAMY

Uwaga! Zobacz kiedy musisz zrobić badanie KTG!

Jak często wykonuje się badanie KTG w ciąży? Kiedy trzeba się na nie zgłosić? Odpowiada ginekolog.

Uwaga! Zobacz kiedy musisz zrobić badanie KTG!
Jestem w 30. tygodniu ciąży. Kiedy powinnam zgłosić się o raz pierwszy na badanie KTG i jak często będzie ono wykonywane? Od czego to zależy?

- Justyna


Ginekolog odpowiada: W prawidłowo przebiegającej ciąży pierwsze badanie KTG zalecamy około 38. tygodnia ciąży. Potem, do terminu porodu wyznaczonego na podstawie daty ostatniej miesiączki lub USG, badanie KTG robione jest raz w tygodniu.

Po terminie porodu zalecamy je częściej. Jeśli ciąża nie przebiega prawidłowo czy zaistniały jakieś komplikacje, bywa, że monitorowanie stanu płodu rozpoczynamy już w 32. tygodniu ciąży.

Często tę dobrą, dostępną i prostą w wykonaniu metodę oceny stanu płodu zalecamy w sytuacji, gdy ciężarna skarży się na skurcze macicy lub słabiej odczuwa ruchy płodu.

napisane na podstawie artykułu zamieszczonego w miesięczniku Mamo to ja

dr n. med. Renata Jaczyńska, specjalista ginekolog położnik
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/3 miesiące temu
Witam , proszę o informację. Mój lekarz skierował mnie do szpitala bo miałam mało wód plodowych dlatego miałam być pod obserwacja. Jestem 38 tyg. W szpitalu byłam trzy dni i mnie wypisali ale na wypicie mam by codziennie było ktg. Czy to jest platne w szpitalu. I czy mogę w innym mieście tez zrobić?
/7 lat temu
Jestem w 38 tygodniu ciąży, tydzień temu byłam na izbie przyjęć w moim szpitalu (moja pani doktor jest na wczasach) ponieważ miałam bardzo bolesne skurcze, dziecko nie ruszało się,ogólnie b. źle się czułam a ktg nie miałam zrobionego bo nie chciałam zostać na patologii (na oddziale dopiero co były wymalowane drzwi jakimiś farbami), więc nie wiem po co jest ktg jeśli nie na monitorowaniu skurczów lub słabszych ruchów dziecka
/7 lat temu
Moją ciążę prowadzi lekarz w Niemczech, jestem w 24 tyg a Ktg miałam już 2 razy, pomimo ze ciąża przebiega bez żadnych zastrzeżeń...mało nie wiem jak w Polsce ale tutaj badanie Ktg jest całkowicie bezpłatne. Pozdrawiam wszystkie "brzuszki"