Kim byli pierwsi Jakubowie?

Kim byli pierwsi Jakubowie?
Imię Jakub z hebrajskiego oznacza "niech Pan Bóg strzeże". Skąd pochodzi, kim był pierwszy Jakub i jaką to imię miało wcześniej postać graficzną?
/ 03.08.2010 15:37
Kim byli pierwsi Jakubowie?

W Polsce imię Jakub jest znane od XIII wieku, a co ciekawe, dopiero od XX piszemy je przez u "otwarte". Nasi pradziadowie musieliby się zdziwić widząc współczesną wersję… tak samo jak my widząc imię "Jakób" pisane przez o z kreską.

O popularności imienia świadczą liczne powiedzenia znane niemal od zawsze: "Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie" czy też "Pije Kuba do Jakuba". Nawet pierwsze gruszki pojawiające się w Polsce po 25.07 nazywa się jakubówkami.

Pierwszym Jakubem był patriarcha starotestamentalny, brat bliźniak Ezawa. Imię to nosi wielu świętych i błogosławionych (w sumie 49 wyniesionych do chwały ołtarzy) ba, w tym nawet 2 Apostołów. Dlatego właśnie spotykamy się w Piśmie Świętym z rozróżnieniem na Starszego i Młodszego (lub Większego i Mniejszego).

Krewny Jezusa, Syn Gromu i inni Jakubowie

Jakub Młodszy – (wspomnienie 6 maja) był krewnym Jezusa, siostrzeńcem lub bratankiem Świętego Józefa. Wiemy o nim stosunkowo sporo. Jak wspomina Ewangelista Mateusz, pochodził on z Nazaretu, rodzicami byli Maria i Alfeusz (Kleofas). Jakub po śmierci Jezusa na krzyżu przewodniczył pierwszej gminie chrześcijańskiej w Jerozolimie. Jest wspominany w listach Świętego Pawła. Nazywano go nawet filarem Kościoła (Gal 2,9).

Jakub Młodszy napisał list do Żydów, podkreślając w nim że wiara bez uczynków jest martwa. Został wraz z innymi uczniami oskarżony przed Sanhedrynem o naruszenie prawa i skazany na ukamienowanie. Relikwie Świętego spoczywają w Rzymie, w bazylice Świętych Filipa i Jakuba.

25 lipca wspominamy Jakuba Starszego – Apostoła, brata Świętego Jana Apostoła, syna Zebedeusza. Był rybakiem, mieszkał nad jeziorem Galilejskim. Został powołany do bycia uczniem Jezusa po 1 cudownym połowie ryb, kiedy to usłyszał: „pójdź za mną”. Często wymieniany jest jako drugi, tuż po Świętym Piotrze, Apostoł. Był na pewno uprzywilejowany; świadek wielu cudów, w tym przemienienia Pańskiego, czy modlitwy w Ogrójcu.

Wspomina się o popędliwym charakterze Jakuba, otrzymał przecież od Jezusa „pseudonim” - „Syn Gromu”. O jego porywczości świadczy fakt, że tak złościł się na mieszkańców miast które nie chciały przyjąć Jezusa, że życzy im zniszczenia przez pioruny. (Łk 9,55-59). Był też niecierpliwy i ciekawy… to on pytał Jezusa o koniec świata.

Jakub Większy jest jednym z Apostołów o którym mamy najwięcej informacji, policzono aż 31 zdań w Ewangelii. W Dziejach Apostolskich tylko 2, w tym opis jego śmierci – został ścięty mieczem (Dz 12,1-2). Był pierwszym męczennikiem spośród Apostołów. Historyk Euzebiusz podaje jako głos tradycji, że Święty Jakub ucałował swojego kata, czym go tak wzruszył, że ten się nawrócił i wyznał Chrystusa, ponosząc z nim śmierć męczeńską.

Jakub Starszy jest wyjątkowo czczony w Hiszpanii, gdzie ponoć miał się zjawić zaraz po zesłaniu Ducha Świętego. W VII wieku zaś sprowadzono do Santiago de Compostela jego relikwie. Compostella z łac. Pole Gwiazdy. Zaś Santiago oznacza Święty Jakub. Już Święty Jakub Większy jest patronem pielgrzymów, wojowników, robotników, aptekarzy, farmaceutów, kapeluszników, kowali. Przedstawiany bywa najczęściej jako apostoł, pielgrzym lub rycerz.

Od 2000 roku imię Jakub nie schodzi ze stanowiska lidera wśród imion męskich. W 2009 nadano je aż 13 799 chłopcom.

Znani Jakubowie

Imię Jakub nosili tłumnie władcy, szczególnie Szkocji, także 6 prezydentów USA – po angielsku: James! Inni znani to np.: James Brown – amerykański piosenkarz, kompozytor, śpiewał „I feel good”, inni muzycy to: Hetfield z zespołu Metallica, Hendrix – człowiek, który urodził się z gitarą w ręku czy ekscentryczny Morrison z The Doors. Z Polskich muzyków np. Kuba Sienkiewicz, który najprawdopodobniej nie wie, co tutaj robi.

Zobacz też: Jak jest historia Św. Wiktorii?

Świat filmu również ma silną reprezentację, James Cameron – pan od Titanica, aktorzy: Fox, Dean – znany z kultowych scen, np. „Na wschód od Edenu”.
Pisarski świat reprezentują np. Jacob Grimm czy James Joyce – poszukiwacz straconego czasu. Diego Velazquez – malarz, Jacques Chirac – pyły prezydent Francji,
Giacomo Puccini – włoski kompozytor muzyki operowej.

Przeczytaj także: Św. Amelia - poznaj historię imienia

W Polsce Jakubów zaistniało wielu, np. Jakub Szela to przywódca chłopski walczący z pańszczyzną. Obecnie złości lub fascynuje Polaków Kuba Wojewódzki – polski dziennikarz, showman, juror popularnych programów typu: „Mam talent”, czy „Idol”.

Postacią na wpół fikcyjną jest Kuba Rozpruwacz – seryjny morderca w Londynie, grasujący pod koniec XIX wieku. Gdyby pojawił się troszkę później, pokonała by go inna postać – James Bond, znany jako agent 007. Kubusia Puchatka, ani Zorra (Diego de la Vega) nie trzeba nikomu przedstawiać.

Redakcja poleca

REKLAMA