Czy picie kawy w ciąży jest niebezpieczne dla dziecka?

Czy picie kawy w ciąży może być niebezpieczne dla dziecka? Koniecznie to sprawdź!

Katarzyna Krajewska / 8 miesięcy temu
Czy picie kawy w ciąży jest niebezpieczne dla dziecka? fot. Fotolia

Picie kawy w ciąży wiele kobiet uważa za normalne. Codziennie przygotowują sobie filiżankę lub więcej tego napoju. Kawa jednak zawiera kofeinę, która nie jest obojętna dla płodu.

Czy picie kawy w ciąży to dobry pomysł?

Wielu kobietom trudno jest zrezygnować z kawy w ciąży. Niektóre ograniczają jej ilość, inne piją tyle, co przed zajściem w ciążę. Niestety często zapominają, że zawiera ona kofeinę (podobnie jak herbata czy czekolada), która przenika do płodu przez łożysko.

Katarzyna Bosacka opowiada o ciąży i zachciankach!

Faktem jest, że niemowlętom nie podaje się kofeiny, dlaczego zatem matki podają ją swoim jeszcze nienarodzonym dzieciom?

Jaki wpływ na dziecko ma picie kawy w ciąży?

Jak picie kawy w ciąży wpływa na płód?

Kofeina przyspiesza tętno i podnosi ciśnienie krwi. Pamiętajmy, że dzieci mają różną wrażliwość na kofeinę, podobnie jak organizmy matek. U jednej z nich wypijanie codziennie kubka kawy nie będzie miało znaczącego wpływu na przebieg ciąży. U innej natomiast może się to skończyć na przykład poronieniem.

Brytyjska Agencja Food Standards Authority ogłosiła, że kobieta może pić maksymalnie 4 kubki niezbyt mocnej kawy na dobę. Warto jednak sobie uświadomić, że co kilka lat wyniki badań się zmieniają i ujawniane są kolejne fakty na temat m.in. działania na ciężarne kobiety różnych substancji czy leków. Z kawą może być podobnie, dlatego pijąc ją bierzmy to pod uwagę.

W "The American Journal of Obstetrics and Gynaecology" opublikowano badania na temat związku między piciem kawy a poronieniem. Okazuje się, że wystarczą 4 filiżanki tego trunku dziennie, żeby dwukrotnie zwiększyło się ryzyko utraty dziecka.

Czy można pić kawę w ciąży?

Czy w ciąży trzeba zrezygnować z kawy?

Najważniejsze jest, żeby nie pić kawy przez pierwsze trzy miesiące ciąży. Często w tym czasie nie jest to duże wyzwanie dla przyszłych mam, bo czują do niej niechęć z powodu mdłości.

Jeśli kobieta nie potrzebuje kawy również po tym okresie, może z niej zrezygnować całkowicie. Jeżeli jednak ma na nią dużą ochotę, powinna pomyśleć o jej ograniczeniu, np. do jednego kubka dziennie. Warto również przemyśleć przejście na kawę bezkofeinową, która zawiera ok. 3 mg kofeiny na filiżankę, podczas gdy kawa kofeinowa to ok. 110 mg kofeiny na filiżankę.

Picie kawy w ciąży może nie wpłynąć na jej przebieg i na zdrowie dziecka. Warto jednak wiedzieć, jakie są zagrożenia związane z dostarczaniem kofeiny sobie i dziecku.

Tagi: ciążakawakofeina
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)