Kalendarz ciąży – tygodnie 1 - 4

Kobieta w  ciąży
Przed tobą kalendarz ciąży! Powszechnie przyjęło się, że ciąża trwa 9 miesięcy. Jednak dokładny jej okres wyznaczają miesiące księżycowe – każdy po 28 dni, a więc łącznie 40 tygodni. Zobacz, jak wygląda ciąża tydzień po tygodniu.
Kobieta w  ciąży

Specjalnie dla ciebie - kalendarz ciąży, tydzień po tygodniu!

Pamiętaj, że nigdy dokładnie nie wiadomo, kiedy doszło do zapłodnienia.Jeśli zatem planujesz ciążę, to od pierwszego dnia miesiączki powinnaś się zachowywać jakbyś w niej była. Powinnaś zacząć łykać kwas foliowy oraz zdrowo się odżywiać. Nie możesz także zażywać żadnych używek – alkohol odpada, tym bardziej papierosy, które powinnaś odstawić na długo przed ciążą, aby organizm zdążył się oczyścić. Warto wiedzieć, że wiek ciąży liczony jest od ostatniej miesiączki.

Przed tobą i specjalnie dla ciebie prezentujemy kalendarz ciąży! Teraz możesz sprawdzać, jak twoje dziecko się rozwija.

Polecamy: Przyrost wagi w czasie ciąży. Ile powinnaś przytyć będąc w ciąży?

Kalendarz ciąży - tydzień 1

Na samym początku dziecka jeszcze nie ma – jest tylko jajeczko, które zostanie uwolnione mniej więcej w połowie cyklu. Pamiętaj, że jest to twoja ostatnia miesiączka – kolejna czeka cię za około 10 miesięcy. Na razie jeszcze nic się nie dzieje, nie możesz zaobserwować żadnych zmian w organizmie.

Kalendarz ciąży - tydzień 2

Wtedy w jajnikach dojrzewają komórki jajowe, a macica pokrywa się warstwą błony śluzowej. Gdy nie nastąpi zapłodnienie, błona śluzowa wraz z jajeczkiem zostanie wydalona podczas owulacji. To w drugim lub trzecim tygodniu pęka w jajniku pęcherzyk Graafa i komórka przesuwa się do jajowodu, tam czekając na plemnik. Dzieje się to przeważnie w końcówce drugiego tygodnia lub na początku trzeciego.

Zatem gdy drugi tydzień będzie zbliżał się do końca nie stroń od zbliżeń ze swoim partnerem. I pamiętaj – to zagnieżdżenie jajeczka w macicy, a nie jego zapłodnienie jest początkiem ciąży. Może zdarzyć się przecież tak, że zapłodnione jajeczko nie zahaczy się o ścianę macicy i zostanie usunięte z organizmu.

Polecamy: Jak przygotować się do ciąży

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł: 1. i 2. tydzień ciąży lub 1. miesiąc ciąży

Kalendarz ciąży - tydzień 3

Wiek płodowy: 1 – 14 dni

Przed tobą 38 – 37 tygodni (266 – 252 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Zmieściłby się cały w łebku szpilki.

Rozwój

Początek trzeciego tygodnia bardzo przypomina końcówkę drugiego. Dopiero jego koniec jest inny – opada gęsty śluz chroniący wejście do macicy, dzięki czemu plemniki mogą spokojnie przedostać się do jej wnętrza. Przez tę zaporę przedostają się tylko najlepsze plemniki – te o właściwym kształcie i ruchu. Przebrane już plemniki zbierają się przy wejściu do macicy i czekają na sygnał do dalszej wędrówki.

Mogą tak oczekiwać nawet od 4 do 6 dni. Czekają, aż gotowe jajeczko da im znak – wydzieli substancję chemiczną, która aktywuje plemniki. Teraz plemniki muszą się spieszyć – komórka jajowa jest gotowa tylko przez 24 godziny do zapłodnienia (czasem nawet krócej).

Gdy najsilniejszy plemnik przedrze się do wnętrza komórki, zacznie ona zamykać swoja błonę śluzową, tak aby żaden pozostałych plemników nie przedostał się do jej wnętrza. Zaraz po połączeniu jąder komórki i plemnika, komórka zaczyna się dzielić – z jednej powstają dwie, z dwóch cztery i tak dalej.

Pod koniec trzeciego tygodnia kulka złożona z kilkudziesięciu komórek (wyglądem przypominająca malinę lub morwę) dociera do macicy. Komórki dalej się dzielą, choć komórka jeszcze nie rośnie. Ma około 0,1 mm wielkości.

Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

Mimo wielkich wydarzeń zachodzących w twoim układzie rozrodczym, najprawdopodobniej nie masz o nich pojęcia i czujesz się tak jak zwykle.

Jak to przeżywasz

Jeżeli od dawna marzyłaś o dziecku i starałaś się zajść w ciążę, niebawem z niecierpliwości będziesz obgryzać paznokcie wpatrując się w pasek testowy, zanim nie pojawi się na nim druga kreseczka. Jeśli nie zależało ci na zajściu w ciążę, będziesz obgryzać paznokcie z tego samego powodu, a kilkanaście minut czekania na wynik wyda ci się najdłuższą chwilą w życiu.

Polecamy: Jak się odżywiać w pierwszym trymestrze ciąży?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 3. tydzień ciąży lub 1. miesiąc ciąży

Kalendarz ciąży - tydzień 4

Wiek płodowy: 2 tygodnie (15 – 21 dni)

Przed tobą 36 – 35 tygodni (251 – 245 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Ledwie widoczne gołym okiem. Zarodek nie jest większy od ziarna maku, jest szarawy i półprzezroczysty.

Rozwój

Komórka po dotarciu do macicy zagnieżdża się w jej ścianie. Od tego momentu można mówić o ciąży. Z komórek tworzących komórkę cześć stanie się zarodkiem, pozostałe stworzą worek owodniowy i pęcherzyk żółciowy. Worek owodniowy będzie się powiększał, aż całkowicie otoczy dziecko, natomiast pęcherzyk żółciowy za jakiś czas zaniknie (gdy wykształci się łożysko), a do tej pory będzie dostarczał dziecku niezbędnego pokarmu.

Także w czwartym tygodniu ciąży mnożące się komórki zarodka zaczynają układać się liniowo, tworząc jego centralną oś, która już niebawem da początek cewie nerwowej.

Proces implantacji zapłodnionego jaja w macicy jest jednocześnie najbardziej krytycznym momentem ciąży. To właśnie wtedy dochodzi do większości wczesnych poronień samoistnych, z reguły niezauważalnych dla kobiet.

Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

W 4 tygodniu ciąży możesz czuć się zmęczona lub rozdrażniona – istnieje duże prawdopodobieństwo, że uznasz to, za objawy sygnalizujące okres. Kobiety wrażliwe na hormony mogą w tym czasie zaobserwować także niewielkie krwawienie – jest ono spowodowane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy.

Mamy nadzieję, że pierwsze tygodnie twojej ciąży przebiegają zgodnie z kalendarzem ciąży! Aby zobaczyć kolejne tygodnie kalendarza ciąży:

Zobacz także: Kalendarz ciąży - tygodnie 5 - 8

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł: 4. tydzień ciąży lub 1. miesiąc ciąży

Redakcja poleca

REKLAMA