Julia - święta i patronka

Julia, Julka fot. Fotolia
Nosisz imię Julia? A może nosi je twoje dziecko? Sprawdź, kim była twoja lub jego patronka. Poznaj jej historię i sprawdź, kiedy obchodzimy jej święto!
/ 16.04.2016 11:51
Julia, Julka fot. Fotolia

Dwie święte o tym imieniu żyły w czasach bardzo od siebie odległych.

Julia z Kartaginy

Krótka historia Julii z Kartaginy

Żyła w Kartaginie w V wieku. O jej życiu opowiadają jedynie legendy. Podobno w młodym wieku Julia została uprowadzona przez piratów, którzy sprzedali ją jako niewolnicę bogatemu kupcowi perskiemu. Jej pan wiele podróżował i często zabierał Julię na te wyprawy.

Pewnego razu przybyli na Korsykę, gdzie przebywało wiele rodzin rzymskich. W 439 roku wyspę najechali Wandalowie, zniszczyli ją i jako arianie zaczęli prześladować chrześcijan tzw. papieskich. Jedną z ich ofiar stała się Julia. Podobno została ukrzyżowana. Istnieje też inna wersja relacji o jej śmierci, zgodnie z którą zginęła w Kartaginie, a dopiero jej ciało zostało przetransportowane na Korsykę.

Skąd pochodzi imię Julia?

Imię Julia nawiązuje do rzymskiego rodu Juliuszów.

Czemu patronuje św. Julia?

Święta Julia jest patronką Korsyki.

Dzień św. Julii z Kartaginy – 22 maja.

Fot. Fotolia

Julia Billiart

Krótka historia Julii Billiart

Urodziła się w 1751 roku w mieście Cuvilly we Francji. Już jako dziecko przejawiała wyjątkową inteligencję i pobożność. Gdy Julia miała 16 lat, jej rodzina popadła w tarapaty finansowe. Zmusiło to dziewczynę do podjęcia pracy. Została nauczycielką, a wieczorami, po uporaniu się z obowiązkami domowymi, odwiedzała chorych.

W 1774 roku miało miejsce zdarzenie, które całkowicie odmieniło życie Julii. Kiedy rodzina siedziała przy stole przy kolacji, przez okno wpadł do mieszkania zabłąkany pocisk z pistoletu. Nikomu nic się nie stało, ale Julia przeżyła bardzo silny wstrząs, którego skutkiem okazał się paraliż. Dopiero po 22 latach Julia odzyskała zdolność poruszania się. Podczas choroby zachowała pogodę ducha, chętnie przyjmowała gości, z którymi toczyła rozmowy o żywotach świętych. Cała okolica uważała ją za świętą.

W czasach rewolucji francuskiej Julia ukrywała duchownych. Kiedy dowiedzieli się o tym rewolucjoniści, chcieli ją za to spalić na stosie. Zdołano wywieźć ją w bezpieczne miejsce ukrytą w wozie z sianem. Po śmierci Robespierra Julia założyła zalążek późniejszego zakonu Sióstr Notre Dame. W 1804 roku nastąpiło cudowne uzdrowienie z paraliżu, dzięki czemu Julia mogła z całą energią zająć się pracą nad tworzeniem i utrwalaniem nowego zakonu. Jego filie powstawały na całym świecie. Julia Billiart zmarła w 1816 roku.

Dzień św. Julii Billiart – 8 kwietnia.

Redakcja poleca

REKLAMA