Jerzy, Georgiusz, Georgina

Jerzy, Georgiusz, Georgina
Spolszczona wersja imienia Georgius, powstałego w języku łacińskim, ale „wyprodukowanego ze słowa greckiego: „georgios” – czyli po prostu rolnik.
/ 12.10.2009 14:55
Jerzy, Georgiusz, Georgina

O ile sam Jerzy cieszy się w Polsce sporą popularnością, o tyle w oryginalnej formie (tylko trochę spolonizowanej – Georgiusz) spotykany jest rzadko, podobnie jak skrócone wersje: Jur, Jurko, czy Jurgo. To samo dotyczy odpowiedników żeńskich: Georginy, Georgiany i Georgii. Jerzy w różnych postaciach jest zresztą powszechny w wielu krajach. U Anglosasów znany jako George, w Niemczech – Georg, w Czechach – Jiry, we Włoszech – Giorgio, w Hiszpanii – Jorge. Natomiast w kalendarzu zbyt często się nie pojawia – zaledwie dwa razy: 23 kwietnia i 24 lipca. Raz w roku mają okazję świętować Georginy i Georgie.

Typowy Jarzy to elegant i esteta, rozmiłowany we wszystkim, co piękne. Starannie dba o swoją powierzchowność i zawsze nadąża za aktualnymi trendami mody. Jest również bardzo religijny i ogromną wagę przywiązuje do spraw duchowych. Wskutek tego, często markowy garnitur zamienia na sutannę, lub mnisi habit.

W przyszłości nawet najwięksi tradycjonaliści wśród Jerzych nagle staną się wyjątkowo nowocześni. Zmodernizują swój światopogląd, a ponadto przekonają się do wszelkich technologicznych wynalazków dzisiejszej cywilizacji, wobec których wcześniej wykazywali daleko posuniętą rezerwę. Wkrótce niejeden Jerzy stanie się internetowym maniakiem, choćby do tej pory widok komputera wywoływał u niego silną reakcję alergiczną.

Źródło: Książka "Magia imion" (Wydawnictwo Printex)

Redakcja poleca

REKLAMA