Jak wygląda badanie drożności jajowodów?

Na czym polega badanie drożności jajowodów? Jaką metodę diagnostyczną najlepiej wybrać, aby wykonać najdokładniejsze badanie? Czy kobieta z niedrożnymi jajowodami ma szansę na naturalne poczęcie? Przeczytaj w naszym artykule.
/ 09.08.2012 13:55

Badanie drożności jajowodów - metody

Histerosalpingografia

Najczęstszym narzędziem używanym do oceny drożności jajowodów jest histerosalpingografia,  wykorzystująca kontrast i promienie rentgenowskie.

Badanie to dostarcza informacji na temat:

1. kanału szyjki macicy,

2. średnicy i konfiguracji ujścia wewnętrznego,

3. jamy macicy,

4. średnicy, lokalizacji i kierunku przebiegu jajowodów oraz ich drożności.

Dodatkowo, w sposób pośredni, dostarcza informacji na temat zrostów w jamie macicy oraz guzów miednicy mniejszej.

Badanie to powinno być wykonane w pierwszej fazie cyklu – po skończonej miesiączce a przed owulacją. W tym czasie błona śluzowa jest wąska, co ułatwia ocenę jamy macicy, dodatkowo możliwość przypadkowego napromieniowania zarodka jest wyeliminowana.      

Polecamy: Inseminacja – wskazania, przeciwwskazania, etapy

Sonohisterosalpingografia

Inną metodą oceny drożności jajowodów jest sonohisterosalpingografia (sonoHSG). W tej metodzie nie używa się promieni rentgenowskich, jako medium stosuje się jałowy roztwór soli fizjologicznej, a całość obrazu obserwuje się w USG. Badanie to jest dobrze tolerowane przez pacjentki, a fakt, że nie używa promieni RTG powoduje, że jest doskonałą alternatywa dla tradycyjnego HSG. Badanie to również jest przeznaczone dla pacjentek uczulonych na kontrast. Niemniej jednak, w przeciwieństwie do HSG, nie dostarcza informacji na temat konturu jajowodów.

Badanie to, podobnie jak tradycyjne HSG, wykonywane jest w pierwszej fazie cyklu, po skończonej miesiączce a przed spodziewaną owulacją.

Polecamy na Babyonline.pl: Ile komórek jest w jajniku? Zrób badanie AMH

Laparoskopia

Metodą, która daje najlepszy wynik oceny jajowodów i miednicy mniejszej jest laparoskopia. Niemniej jednak jest metodą najbardziej inwazyjną, w związku z tym nie jest rutynowo stosowana w diagnostyce niepłodności.

Przed badaniem drożności jajowodów pacjentka powinna wykonać posiew z kanału szyjki, cytologię, a także badania w kierunku HIV, kiły, WZWB i C. Jeśli badanie jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym – wymagane są dodatkowe badania.

Niedrożność jajowodów - czy jest szansa na naturalne poczęcie?

Czasem niedrożne jajowody udaje się udrożnić w czasie badania i w takiej sytuacji możliwe jest zajście w ciążę w sposób naturalny. Zdarza się również, że w niedrożny jest tylko jeden jajowód, wówczas płodność jest ograniczona, niemniej jednak możliwe jest zajście w ciążę w sposób naturalny. Jeśli jednak stwierdzamy niedrożne oba jajowody, których nie udało się udrożnić podczas badania, wówczas nie jest możliwe zajście w ciąże w sposób naturalny i w takiej sytuacji z pomocą przychodzi technika wspomaganego rozrodu – zapłodnienie metodą in vitro.

Polecamy: Zapłodnienie in vitro (IVF) – krok po kroku

dr n. med. Beata Ciszko-Tralik, ginekolog InviMed Warszawa