Jak ustalić datę imienin

Dowiedz się, czym się kierować wybierając datę imienin. Istnieje kilka zasad, które można zastosować przy ustalaniu daty obchodzenia imienin. Oto one!

Data imienin

fot. Fotolia

Sprawdź! Przegląd bielizny dla kobiet w ciąży i karmiących

4 najpopularniejsze zasady ustalenia daty imienin

  • Wybiera się najbliższą datę od dnia urodzin dziecka, pod którą występuje dane imię. Jeśli przedział czasowy pomiędzy urodzinami a imieninami wyjdzie zbyt krótki (np. wynosi 1-2 tygodnie), można posłużyć się „metodą trójkową”, tj. opuścić trzy miesiące i dopiero wtedy poszukać najbliższej daty z tym imieniem. „Metoda trójkowa” jest połączeniem filozofii z magią. Upowszechniła się tak dawno temu, że nie wiadomo dokładnie, kiedy została wymyślona. Starożytni filozofowie greccy podzielili człowieka na trzy składowe: ciało, psyche oraz ducha. Podział ten doskonale wpasował się w istniejącą już od pradawnych czasów wiarę w magiczną moc liczby „3”. Doszło więc do zespolenia obu tych systemów– filozoficznego i magicznego. Człowieka oraz jego byt na ziemi zaczęto postrzegać w cyklu trójkowym: narodziny-życie-śmierć; dzieciństwo-dorosłość-starość; mężczyzna-kobieta-dziecko (traktowane jako istota „bezpłciowa”); chłopak-ojciec-starzec; panna-matka-staruszka itp. Choć niewielu ludzi zdaje sobie z tego sprawę, „metoda trójkowa” jest stosowana również w czasach obecnych, wystarczy wspomnieć parę przysłów i powiedzeń, np. „do trzech razy sztuka”; „Bóg trójcę lubi”; „raz – nie zawsze, dwa – nie ciągle, trzy – to już za dużo” itd.
      
  • Rodzice ustalają świętego patrona, którego pieczy chcą powierzyć swoje dziecko. Na podstawie „żywotów świętych” oraz kościelnego wykazu świętych i błogosławionych – wybierają tę postać, jaka wydaje im się najbardziej odpowiednia dla opieki nad potomkiem lub jako wzór osobowościowy. Po wyborze świętego należy sprawdzić, kiedy kościół obchodzi jego wspomnienie albo uroczystość. W ten właśnie dzień będą wypadać imieniny dziecka.
  • Przyjmuje się najbardziej tradycyjną, powszechnie znaną datę imienin dla dziecka. Np. w przypadku imienia Adam będzie to dzień 24 XII (Wigilia), choć imię to występuje także pod innymi datami, w przypadku imienia Mikołaj – 6 XII (Mikołajki), chociaż i to imię kilka razy pojawia się w kalendarzu.
  • Datę imienin dziecka ustala się w powiązaniu z jakimś ważnym dla rodziny wydarzeniem, np. imieniny dziecka mogą się zbiec z datą ślubu rodziców, urodzinami czy imieninami innego krewnego (dziadka, babci itd.), terminem rozpoczęcia budowy domu itp.

Polecamy: Najpopularniejsze imiona w 2013 roku

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (28)
/rok temu
A jeśli mam imieniny w dzień urodzin to co? moze Tak być? Czy ominęło mnie bezpowrotnie juz 36 imprez?
/2 lata temu
Najlepiej zapytać księdza, on wam doradzi - zan się na wszystkim za odpowiednią opłatą.
/2 lata temu
22.09.1989 wiec kiedy mam urodziny pozdrawiam
POKAŻ KOMENTARZE (25)