Jak masa ciała matki wpływa na płód?

Ciąża/fot. Fotolia fot. Fotolia
Jak zdrowo się odżywiać w czasie ciąży? Jakie są skutki nieprawidłowego odżywiania w ciąży? Jakie choroby mogą wystąpić u dziecka z niska masą urodzeniową? Jaki wpływ ma nadwaga i niedowaga u kobiet w ciąży? Jaka powinna być prawidłowa masa ciała kobiety w ciąży?
/ 23.10.2012 13:37
Ciąża/fot. Fotolia fot. Fotolia

Odżywianie a ciąża

Racjonalne żywienie jest ważne na każdym etapie życia, dostarczanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych w prawidłowych proporcjach warunkuje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciąża jest stanem szczególnym, żywienie ciężarnej kobiety wpływa nie tylko na zdrowie mamy – przez zapewnienie optymalnego stanu odżywienia i prawidłowego przebiegu ciąży – ale również na zdrowie dziecka na wszystkich etapach jego rozwoju, począwszy od okresu płodowego, a skończywszy na życiu dorosłym. Kobieta planująca ciążę lub już spodziewająca się dziecka powinna się zatem odżywiać racjonalnie, z uwzględnieniem wyższego zapotrzebowania na energię, białko, tłuszcze, makro- i mikroelementy oraz witaminy.

Skutki nieprawidłowego odżywiania

Wszelkie nieprawidłowości w stanie odżywienia matki mogą zaburzać optymalny rozwój płodu. Niedowaga matki wiąże się z wyższym ryzykiem gorszego rozwoju łożyska, niedoboru składników mineralnych i witamin, powstawania wad rozwojowych płodu, większej umieralności okołoporodowej oraz urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową.

Zobacz też: Opiekuj się dzieckiem już w czasie ciąży!

Choroby związane z niska masą urodzeniową

Niska masa urodzeniowa zaś jest wiązana z większym ryzykiem wystąpienia insulinooporności, cukrzycy insulinozależnej, nadciśnienia tętniczego, hiperlipidemii, choroby niedokrwiennej serca oraz nieprawidłowości w rozwoju mózgu, prowadzących do zaburzenia funkcji poznawczych i zespołu nadpobudliwości psychoruchowej w wieku dziecięcym i dorosłym.

Nadwaga w ciąży

Nadmierna masa ciała kobiety ciężarnej natomiast może skutkować różnymi powikłaniami. Można tu wymienić: cukrzycę ciężarnych, stan przedrzucawkowy, konieczność wykonania cięcia cesarskiego, krwotok poporodowy, infekcje dróg rodnych, wewnątrzmaciczne obumarcie płodu, poronienia samoistne i wady strukturalne płodu, a także urodzenie dziecka o większej masie ciała.

Zobacz też: Wegetarianka w ciąży

Masa ciała matki a płód

Badania M.C. Collado i współautorów pokazują także, że skład flory jelitowej noworodków jest zależny od masy ciała i przyrostu masy ciała matki w okresie ciąży. Wyższy wskaźnik BMI ma związek z większym stężeniem bakterii rodzaju Bacteroides, Clostridium i Staphylococcus, a mniejszym stężeniem bakterii mlekowych z rodzaju Bifidobacterium. Clostridium i Staphylococcus są odpowiedzialne za biegunki, infekcje jelitowe, zaparcia, wykazują możliwe działanie kancerogenne.

Dobre i złe bakterie

Bifidobacterium zapobiegają nadmiernemu rozwojowi chorobotwórczej flory bakteryjnej, działają immunomodulująco, obniżają produkcję gazów, zwiększają rozkład niestrawionych resztek pokarmu, absorpcję minerałów i syntezę witamin oraz produkują krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe będące materiałem energetycznym dla kolonocytów. Bacteroides mogą działać zarówno kancerogennie, kiedy występują w nadmiarze, jak i korzystnie (gdy ich ilość jest prawidłowa), podobnie jak bakterie fermentacji mlekowej.

Prawidłowy przyrost ciała w ciąży

W tabeli 1 przedstawione są zalecane przyrosty masy ciała, według K.M. Rasmussen i współautorów.

Tabela 1. Zalecane przyrosty ciała

BMI przed ciążą

Zalecany przyrost masy ciała w ciąży [kg]

Niedowaga

12,5–18,0

Masa ciała w normie

11,5–16,0

Nadwaga

7,5–11,5

Otyłość

5,0–9,0

Fragment pochodzi z książki "Ciąża i narodziny fundamentem przyszłości dziecka" autorstwa Marii Witkoś (Impuls, Kraków 2012). Publikacja za zgodą wydawcy.

Zobacz też: Czy można uprawiać fitness w czasie ciąży?