Gdzie jest Agata?

Dieta i karmienie piersią
Na to pytanie próbowano odpowiedzieć przez jedenaście dni grudnia 1926 roku, gdy znana autorka kryminałów Aghata Christie nagle zaginęła bez śladu.
/ 21.02.2011 10:59
Dieta i karmienie piersią

Co do motywów jej postępowania i sensu misternie uknutej intrygi zaaranżowania własnego zaginięcia pisarki istnieje kilka domysłów. Sama pisarka nigdy nie zdradziła tajemnicy jedenastodniowej nieobecności. Próbę udzielenia odpowiedzi na te wątpliwości podjęli twórcy filmu „Aghata” dotyczącego tajemniczego zniknięcia autorki kryminałów. Zgodnie z fabułą filmu Christie upozorowała swój wypadek i zatrzymała się w hotelu pod fałszywym nazwiskiem – nazwiskiem kochanki męża. Polscy widzowie znają również Agatę – bohaterkę filmu „Uprowadzenie Agaty”. Nasza Agata jest również nieszczęśliwie zakochana. Czy zatem Agata to imię przynoszące na swą właścicielkę klątwę nieszczęśliwej i tragicznej miłości, czy jest to jedynie wytwór wyobraźni filmowców?

Jakie znaczenie ukrywa się pod imieniem Agata?

Polska forma imienia pochodzi od swojego greckiego pierwowzoru, czyli słowa agathé oznaczającego osobę dobrą, szlachetną, o wielkim sercu. Zgodnie z ludowymi porzekadłami okazuje się, że Agata to strażniczka domu i domowego ogniska - w jej obecności, np. dzięki wizerunkowi Św. Agaty, nic nie powinno zakłócić spokoju domu i domowników. Agata jest również imieniem zwiastującym wiosnę. Zatem nadając imię Agata córce warto pamiętać, jakie cechy zostaną jej przypisane jako dary od patronki imienia.

Święta Agata

Pierwowzorem wszystkich Agat jest Święta Agata Sycylijska, która żyła w trzecim wieku n.e. Oprócz niej w kościele katolickim świętych jest jeszcze osiem innych Agat – wszystkie one żyły na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku i były męczenniczkami koreańskimi lub chińskimi. Wróćmy jednak do tej pierwszej wyświeconej Agaty.

Polecamy: Dwie święte Weroniki

Święta Agata była córką sycylijskiego arystokraty. Żyła w trzecim wieku naszej ery, była Rzymianką. Od momentu, gdy przyjęła chrzest postanowiła swoje dziewictwo po święcić Bogu. Los nie był dla niej łaskawy, za odmowę oświadczyn namiestnika Sycylii została umieszczona w domu publicznym – lecz i tam pozostała wierna swoim przekonaniom. Nie był to jednak koniec nieszczęść jakie miały spotkać tę kobietę – została ona poddana okrutnym torturom, a następnie poniosła męczeńską śmierć, jako jedna z pierwszych ofiar prześladowań chrześcijan w tym okresie. Może zatem w imieniu Agaty ukryta jest konieczność doświadczania tortur miłości? Swą dobroć, co prawda już po śmierci, Agata okazała mieszkańcom miasta u podnóży Etny. Już w rok po jej śmierci, wulkan ożywił się, ale cudownym zrządzeniem losu potok lawy nie zniszczył miasta – ten ukłon losu przypisano opiece św. Agaty.

Po przypisaniu jej tych zasług zaczęto czcić ją jako patronkę soli, wody, chleba, ochrony przed pożarami i piorunami. A z uwagi na poniesioną przez nią śmierć i zadane tortury jest patronką kobiet karmiących i cierpiących na choroby piersi. Jest ona również orędowniczką Amazonek – kobiet dotkniętych chorobą nowotworową. 

Czytaj także: Poznaj historię trzech świętych Julii

Redakcja poleca

REKLAMA