Eryk, Eryka

Eryk, Eryka
Imię starogermańskie; powstało z połączenia słów: era – „honor” i richi – „bogaty”. Nadawano je zatem potomkom, którzy mieli być „bogaci w honor”. Zarówno Eryk, jak i jego żeński odpowiednik – Eryka jest imieniem powszechnym w krajach niemieckojęzycznych, anglosaskich i skandynawskich.
Agata Bernaciak / 30.09.2016 17:11
Eryk, Eryka

U nas imię to zyskało popularność raczej umiarkowaną; bardziej preferowana jest forma męska, podczas gdy wśród naszych zachodnich sąsiadów szczególnie dużym wzięciem cieszy się damska wersja, co niektórym może od razu nasunąć polityczne skojarzenie.

Imieniny Eryk z Eryką obchodzą wspólnie: 9 lutego i 18 maja.

Osoby o tych imionach są uduchowione i wyjątkowo wrażliwe. Zwykle bywają raczej nietowarzyskie, nie szukają nowych znajomości i niezbyt dobrze czują się w biesiadnej atmosferze.

W przyszłości wielu Eryków zapragnie realizować się w sferze działalności publicznej. W grę wchodzi kariera na szczeblu lokalnym, ale również i krajowym oraz międzynarodowym. Natomiast Eryki – złośliwi mogą teraz pomyśleć „na szczęście” – od polityki będą trzymać się jak najdalej. Najczęściej zajmą się pracą związaną z szeroko rozumianą kulturą. Świat muzyki, literatury, malarstwa, filmu, teatru itp. wkrótce może przeżyć inwazję artystek o tym imieniu. 

Źródło: Książka "Magia imion" (Wydawnictwo Printex)

Redakcja poleca

REKLAMA