Czy poradzę sobie w roli ojca

Bycie ojcem to jedno z największych wyzwań w życiu mężczyzny/fot.Fotolia
Wiadomość o dziecku spada na ojca jak grom z jasnego nieba. Ogromna radość i rozpierająca duma przeplata się z lękiem i wątpliwościami. Wielu przyszłych tatusiów boryka się z dylematem czy podoła temu trudnemu zadaniu.
/ 19.03.2010 11:30
Bycie ojcem to jedno z największych wyzwań w życiu mężczyzny/fot.Fotolia

Dla każdego mężczyzny wiadomość, że zostanie ojcem oznacza wywrócenie świata do góry nogami. Reakcje są silnie zróżnicowane od skrajnej euforii po paraliżujący strach. Najważniejsze jest, aby zachować spokój i opanowanie, tylko wtedy można podjąć przemyślane i racjonalne decyzje. Oto kilka ważnych rad, które warto stosować, aby wyjść z tego trudnego okresu obronną ręką.

Wsparcie dla partnerki

Czas oczekiwania na dziecko jest trudny i wymagający dla obojga partnerów. W okresie ciąży najważniejszą rolą przyszłego tatusia jest wspieranie przyszłej mamy. Pomaganie i wyręczanie w codziennych czynnościach, chodzenie do lekarza czy do szkoły rodzenia powinno być stałym repertuarem zachowań dobrego taty przez kolejnych dziewięć miesięcy. Ciąża to dla kobiety czas huśtawki nastrojów i złego samopoczucia.

Jako przyszły ojciec powinieneś podjąć wszelkie możliwe starania mające na celu zneutralizowanie tych przykrych dolegliwości. Najważniejsze jest, żebyś otoczył ją wsparciem i opieką, aby partnerka czuła się bezpieczna i kochana. Pamiętaj, aby jak najczęściej prawić jej komplementy. W okresie ciąży kobiety są przewrażliwione na punkcie swojego wyglądu.

Mów, że wygląda promiennie i do twarzy jej z dodatkowymi kilogramami. Każdy wolny czas spędzajcie razem - to doskonały sposób na wymianę doświadczeń i zbliżenie się do siebie. Pamiętaj jednak, żeby nie popaść w przesadę - nadopiekuńczość bywa uciążliwa.

Zbieraj informacje

Okres 9 miesięcy to wystarczająco dużo czasu, aby rozwiały się wszystkie wątpliwości odnośnie Twojego przyszłego ojcostwa. To całkowicie zrozumiałe, że na początku wszelkie kwestie związane z opieką i wychowaniem malucha będą wydawały się czystą abstrakcją.
W dobie XXI wieku masz szeroką gamę źródeł informacji na temat dziecka i wszystkich spraw z nim związanych, zaczynając od specjalistycznych czasopism, po książki, na szkole rodzenia kończąc.

Przydatne będą także bezpośrednie rozmowy z kolegami, którzy zostali już tatusiami. To najlepsze źródło informacji! Doskonałym rozwiązaniem będą także liczne fora i panele dyskusyjne.

Zobacz też: Jak pielęgnować skórę noworodka?

Mężczyzna w ciąży?

Może wyda Ci się to groteskowe i nierealne, ale w niektórych przypadkach przyszli tatusiowie uskarżają się na ciążowe dolegliwości! Tak bardzo wczuwają się w nową sytuację, że sami mają poranne mdłości, huśtawki nastrojów czy zmianę preferencji żywieniowych. Ten zespół objawów, który przypomina podobne dolegliwości jak te występujące u ciężarnych kobiet, a pojawiający się u mężczyzn nosi nazwę zespołu wylęgania.

Prawdopodobnymi przyczynami wywołującymi tego typu schorzenie mogą być lęk przed ojcostwem i identyfikacja z ciężarną partnerką.

Srogi ojciec czy wyrozumiały tatuś?

Poród kończący okres ciąży to istna rewolucja w życiu rodziców. Największą przemianę przechodzi sytuacja świeżo upieczonego tatusia. Przez 9 miesięcy ciąży mężczyzna nie może bezpośrednio, na własnej skórze, odczuć jak to jest mieć dziecko. To kobieta, czuje jak maluch rośnie w jej brzuchu, jak się porusza. Jednak to wcale nie musi oznaczać, że ojcostwo jest gorsze od macierzyństwa - są to po prostu dwie odrębne kwestie.

Oboje partnerzy mają równorzędną pozycję i powinni się dzielić swoimi obowiązkami względem dziecka. Najlepiej, jeśli będą się wzajemnie uzupełniali. Najcenniejszym prezentem, jaki możesz sprawić dziecku jest… Twój czas. Pamiętaj, żeby znaleźć chwilę na wspólną zabawę tak, aby maluch czuł się kochany i objęty troską. Zbawienny wpływ ma czytanie dzieciom - to nie tylko rozwija ich wyobraźnię, ale i wzmacnia więź pomiędzy rodzicem a jego pociechą.

A jeśli jesteś wyjątkowo zapracowanym tatą, postaraj się żebyście przynajmniej posiłki spożywali we wspólnym gronie - wykorzystujcie je jako czas dla siebie na rozmowę i wymianę wrażeń. Dzieci rosną naprawdę bardzo szybko i zanim się obejrzysz miną kolejne lata, a te stracone chwile są później nie do odrobienia. Staraj się być wzorem i autorytetem.

Nie bez powodu przyjęło się twierdzenie, że najczęściej to tata ogłasza maluchowi zakazy: „Tego nie wolno”, „Tak nie można” itp. Z drugiej strony nie można pozwolić, aby wieczne upominania i zakazy zdominowały wasze relacje. Może dojść do sytuacji, w której dziecko będzie uważało Cię za srogiego policjanta, a nie kochającego i wspierającego tatę.

Polecamy: Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika

Bycie dobrym ojcem jest wielką sztuką i uczy się jej latami. Pokonaj swoje obawy oraz wypracuj w sobie pozytywne nastawienie. To tak niewiele, a w niedalekiej przyszłości okaże się kluczem do sukcesu.

Redakcja poleca

REKLAMA