Czy otyłość wpływa na przebieg ciąży?

Zarówno zbyt mała masa ciała, jak i otyłość u kobiet spodziewających się dziecka, może powodować liczne zaburzenia, które mają wpływ na przebieg ciąży. Z jakimi problemami w ciąży mogą spotkać się puszyste kobiety? Czy przed zajściem w ciążę warto schudnąć?

Czy otyłość wpływa na przebieg ciąży?

Zgubny fast food

A co z kobietami, które przed zajściem w ciążę miały sporą nadwagę i są otyłe? Brak wcześniejszej edukacji w zakresie racjonalnego odżywiania oraz szybkie i byle jakie spożywanie posiłków (fast foodów) powoduje, że w społeczeństwach rozwiniętych (również w Polsce) przybywa coraz więcej młodych puszystych osób.

Powikłania otyłości w ciąży

Kobiety z wcześniejszą nadwagą i otyłe w okresie ciąży mogą przytyć znacznie mniej: 7-10 kilogramów. Otyłość powoduje, że kobieta gorzej znosi ciążę, łatwiej się męczy, trudniej jej chodzić, gimnastykować, a nawet wykonywać podstawowe czynności domowe. O relaksujących, dłuższych spacerach na świeżym powietrzu również może zapomnieć! Należy też zwrócić uwagę na fakt, że u kobiet ze znaczną nadwagą i otyłych zwiększa się ryzyko powikłań ciążowych, nadciśnienia i cukrzycy ciążowej. Występują też częściej porody przez cięcie cesarskie – z konieczności, a nie z wyboru pacjentki. Ponadto maleństwo może przyjść na świat ze znaczną niedowagą bądź wadami wrodzonymi.

Katarzyna Bosacka opowiada o ciąży i zachciankach!

Kobiety tęgie trudniej wyczuwają ruchy swojego nienarodzonego dziecka, co stwarza pewien dyskomfort oraz brak możliwości wcześniejszej interwencji lekarza w razie potrzeby.

Zobacz też: Jak zmienia się masa ciała w ciąży?

Pod okiem dietetyka

Dobrze byłoby, aby kobieta otyła przed podjęciem decyzji o dziecku, zrzuciła trochę zbędnych kilogramów. Oczywiście najlepiej byłoby to zrobić pod kierunkiem dietetyka, co najmniej na trzy miesiące przed zajściem w ciążę, aby właściwie przygotować organizm do nowej roli.

Polecamy: Wegetarianka w ciąży

Fragment pochodzi z książki „Zdrowe odżywianie i higiena kobiety ciężarnej” Grażyny Tuchmacher (Impuls, 2010). Publikacja za zgodą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)