Czy leki mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku

ciąża, kobieta
Boisz się, że zaszkodzisz maleństwu, które w sobie nosisz, gdyż na samym początku brałaś tabletki? Spokojnie. Ginekolog wyjaśnia, jak takie leki mogą wpłynąć na płód.
/ 19.01.2011 13:45
ciąża, kobieta
Niestety, nie wiedziałam, że jestem w ciąży i łykałam tabletki przeciwbólowe. Musiałam, bolała mnie strasznie głowa... Boję się, że coś stało się maleństwu. A co będzie, jeśli w ciąży zachoruję? Czy są jakieś leki dla ciężarnych?
Zosia


Zdarza się, że przyszłe mamy nie wiedzą jeszcze, że są w ciąży i przyjmują w tym czasie leki.
Ale spokojnie, mniej więcej dwa tygodnie po zapłodnieniu komórki zarodka, które w tym czasie są niemal identycznych, jeśli ulegną uszkodzeniu, zostają zastąpione zdrowymi.

Po tym czasie zaczynają się przekształcać w zawiązki narządów – uszkodzenie grupy komórek może doprowadzić do powstania wady rozwojowej, ale zdarza się to naprawdę rzadko.

Trzeba wziąć też pod uwagę wrażliwość komórek zarodka na szkodliwe działanie leku oraz dawkę i czas jego zażywania. Przyjmowanie medykamentów, nawet takich, które – jak udowodniono – mają szkodliwy wpływ na płód, nie u wszystkich ciężarnych spowoduje wystąpienie objawów (np. obumarcie zarodka czy płodu, powstanie wady wrodzonej). Udowodnio­no też, że stosowanie danego leku powoduje różne skutki u różnych dzieci.

Wszystkie leki podzielono na pięć grup pod względem wpływu na ciążę. Kategoria A to leki, których stosowanie w ciąży jest bezpieczne dla płodu. Do kategorii B zalicza się substancje, które przebadano na zwierzętach i które doświadczalnie nie wykazały, że istnieje ryzyko dla płodu (ale nie przeprowadzono takich badań u ludzi). Kategoria C to leki, którym w badaniach na zwierzętach dowiedziono, że są szkodliwe dla płodu. Do kategorii D należą leki, którym udowodniono ryzyko dla płodu, i stosowane mogą być tylko w wypadku zagrożenia życia ciężarnej. Kategoria X to leki, których nie wolno stosować w ciąży.

W okresie ciąży z grupy leków przeciwbólowych można przyjmować paracetamol (w uzasadnionych sytuacjach). Lepiej ich jednak unikać w pierwszym trymestrze, w czasie kształtowania się narządów. Przyjmowanie innych leków przeciwbólowych trzeba skonsultować z lekarzem.

Na pytanie odpowiedziała: dr n. med. Renata Jaczyńska - specjalista ginekolog-położnik

Masz pytanie dotyczące ciąży? Zadaj je na ciazaporod.pl

Redakcja poleca

REKLAMA