Czy ciąża jest zaraźliwia? Nowe badania!

Czy ciąża jest zaraźliwia? Nowe badania! fot. Fotolia
Jak to możliwe?
/ 04.01.2018 12:30
Czy ciąża jest zaraźliwia? Nowe badania! fot. Fotolia

Bycie w ciąży może być zaraźliwe? Tak pokazują badania!

Dlaczego kobiety zachodzą w ciążę wkrótce po tym, jak ich przyjaciółki z liceum urodziły? Okazuje się, że bycie w ciąży jest naprawdę „zaraźliwe” wśród przyjaciółek, które znają się jeszcze z czasów nastoletnich. Kiedy jedna z nich zostaje mamą, druga znacznie łatwiej podejmuje decyzję o zajściu w ciążę w czasie 2 lat od urodzenia dziecka przez przyjaciółkę.

Nasze badania pokazują, że przyjaźń ma ogromny wpływ na podjęcie decyzji o pierwszym dziecku.

Interesujące jest również, że nasi przyjaciele z liceum mogą nieświadomie odgrywać kluczową rolę przy podejmowanych przez nas decyzjach w dorosłym życiu. 

- mówi Nicoletta Balbo badaczka z uniwersytetu Bocconi w Mediolanie

Wczesna ciąża zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu

Balbo oraz współautorka badań Nicola Barban z katedry socjologii z Uniwersytetu Groningen z Holandii, rozpoczęły badania mające na celu lepsze zrozumienie powodów, dla których kobiety decydują się na dziecko.

Próbujemy rzucić trochę światła na mechanizmy za pomocą których ludzie z naszego otoczenia a w szczególności przyjaciele mogą wpłynąć na nasze decyzje o posiadaniu dziecka.

Dodatkowo, codzienne życie i doświadczenia wskazują, że przyjaciele mają wpływ na nasze decyzje dotyczące rozrodczości i rodziny, co jest całkowicie zrozumiałe i zostało wielokrotnie udowodnione.

– powiedziała Balbo

Badania dotyczyły grupy ponad 1900 kobiet, które były obserwowane przez badaczy od liceum od lat 90., aż do 2009. 

Przy zakończeniu badań kobiety z grupy testowej były w wieku pomiędzy 26 a 33 lata. Badane odpowiadały na pytania dotyczące ich życia i życia ich przyjaciółek.
820 kobiet z grupy testowej zostało matkami. Średni wiek zajścia w ciążę wynosił  27 lat. Ponad połowa badanych stwierdziła, że ich ciąże były nieplanowane.
Badaczki odkryły, że planowane ciąże zdarzały się znacznie częściej wśród kobiet, których przyjaciółki już zostały mamami - zwłaszcza w okresie 2 lat od narodzin dziecka przyjaciółki.

Narodziny dziecka przyjaciółki pozytywnie wpływają na podjęcie decyzji o zostaniu mamą. Odkryłyśmy,  że to raczej krótkofalowy efekt. Decyzja o posiadaniu własnego potomstwa pojawia się wraz z narodzinami dziecka naszej przyjaciółki,  po czym rośnie żeby po 2 latach osiągnąć poziom krytyczny i zacząć spadać.

– napisały autorki w czerwcowym wydaniu American Sociological Review

Dlaczego przyjaciele mogą być czynnikiem wyzwalającym podjęcie decyzji o dziecku? Balbo i Barban wysnuły dwie teorie:

Przyjaciółka, która urodziła już dziecko jest ważnym źródłem nauki. Dostarcza ważnych i przydatnych informacji, jak poradzić sobie w roli rodzica.

Zachowanie przyjaciółki może być traktowane jako wzorzec i inspiracja, ponieważ ludzie podświadomie porównują się ze swoimi przyjaciółmi.

Badaczki wzięły pod uwagę tylko i wyłącznie licealne przyjaźnie. Pomijając te zawierane na studiach i we wczesnym okresie dorosłości, badania nie obejmowały również wpływu mężczyzn na podjęcie tej decyzji.

Patricia East, psycholog rozwojowy i badaczka z Uniwersytetu Medycznego Kalifornii z San Diego skomentowała wyniki badań:

To może być bardzo pomocne w przyszłych badaniach. Zbadanie korelacji pomiędzy zazdrością,  bliskością, rywalizacją i spędzaniem wspólnie dużych ilości czasu może zwiększać ryzyko zbyt wczesnego rodzicielstwa.

A co z rolą drugiego rodzica?!

Zachowania rozrodcze mężczyzn są bardzo trudne do zbadania, ponieważ nigdy nie możemy być w 100% pewni, czy mężczyzna jest ojcem, dopóki  nie przeprowadzimy dokładnych badań krwi - co jest bardzo kosztowne.

Zobacz także:Naiwne nastolatki i ciąża

„Zdjęcie dedykuję wszystkim facetom, którzy mówią, że ich penis jest zbyt duży na prezerwatywę”

 

źródło: WebMD.com