Ciąża - pierwszy miesiąc

Na tym etapie został połączony materiał genetyczny matki i ojca i wiadomo już jaki kolor oczu czy włosów będzie miał maluszek. Dwudziestego pierwszego dnia od poczęcia zaczyna bić mu serduszko. Jego komórki grupują się. Z tych grup komórek powstaną poszczególne części ciała dziecka.

W ten sposób powstało nowe życie... Rozpoczyna się piękny okres dla kobiety. Okres oczekiwań i przygotowań.

ciąża - pierwszy miesiącNa tym etapie został połączony materiał genetyczny matki i ojca i wiadomo już jaki kolor oczu czy włosów będzie miał maluszek. Dwudziestego pierwszego dnia od poczęcia zaczyna bić mu serduszko. Jego komórki grupują się. Z tych grup komórek powstaną poszczególne części ciała dziecka.

Jeszcze teraz kobieta nie czuje, że nosi w sobie maleńką istotkę. Ale już teraz może przypuszczać, gdyż pojawić się mogą następujące objawy:

  • brak miesiączki, (choć czasem zdarza się, że do 3 miesiąca może pojawić się niewielkie plamienie),
  • częste oddawanie moczu,
  • nudności, wymioty, ślinotoki,
  • wzrost ub spadek łaknienia,
  • zgaga, wzdęcia, niestrawność,
  • zaparcia
  • zachcianki,
  • ból, mrowienie, tkliwość piersi,
  • zmiany nastroju
  • zmęczenie

Wzystkie te objawy są całkowicie normalne. Zmiany zachodzące w organizmie są konieczne, aby twoje ciało i umysł były w stanie otoczyć prawidłową opieką rozwijające się nowe życie.
Odkrycie, że dziecko jest już z nami to wspaniała chwila. Rozpoczyna się czas oczekiwania, nadziei, ale głównie czas ogromnych zmian.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj o:

lub 1. miesiącu ciąży.

Katarzyna Bosacka opowiada o ciąży i zachciankach!
SKOMENTUJ (109)
KOMENTARZE (109)
Gość We-Dwoje.pl/6 lat temu
hej . jestem w 1 albo w 2 miesiacu ciazy... mam dopiero 15 lat i moja mama nie zgadza sie na usuniecia dziecka , a nie chce zeby moj tata sie o tym wszystkim dowiedzial... musze sie kryc... jestem za granica niedlugo mam egzaminy, jak ich teraz nie zdam to juz potem nie bede miala okazji. bede bez pracy. ;( martwie sie , nie wiem co robic ... a do szkoly z brzuchem nie moge chodzic... na dodatek zle sie czuje... pomozcie prosze o porady...
Gość We-Dwoje.pl/3 lata temu
ja mam problem. powinnam dostac okres na poczatku grudnia. mam bardzo wrazliwe piersi, napuchniete, wzrost apetytu i jestem zmeczona. boli mnie w dole brzucha tak jak zawsze przed okresem, jednak krwawienie sie nie pojawia. od paru tygodni zmagam sie z przeziebieniem. czy moze miec to wplyw na brak miesiaczki?
Gość We-Dwoje.pl/4 lata temu
Witam. Można powiedzieć, iż mam mały problem.. właśnie spóźnia mi się okres już trzeci tydzień, dwa dni temu miałam minimalne plamienie wczoraj tak samo, a dziś 'wylatywało' ze mnie pełno skrzepów o bardzo ciemnej barwie. W dodatku mam bardzo silne bóle podbrzusza, mdłości i biegunkę. Z moim chłopakiem kochamy się bez zabezpieczenia, ale nigdy nie doszło do finału we mnie. Zastanawiam się czy to coś poważnego. Czy jest jakieś prawdopodobieństwo, że mogła być to ciąża? Co zrobić w takiej sytuacji? Proszę o jak najszybszą odpowiedź/radę.
POKAŻ KOMENTARZE (109)