Bolesław

Bolesław I Chrobry (Wielki) - książę Polski od 992 roku, pierwszy koronowany władca Polski (od 1025 roku) z dynastii Piastów, w latach 1003-1004 był także księciem Czech jako Bolesław IV. fot. DP
Imię słowiańskie; do Polski przywędrowało z Czech, razem z Dąbrówką (a raczej jakieś dziewięć miesięcy później), bowiem to żona Mieszka I jako pierwsza Polka nazwała tak swojego syna, znanego potem jako Chrobry.
/ 06.10.2009 10:01
Bolesław I Chrobry (Wielki) - książę Polski od 992 roku, pierwszy koronowany władca Polski (od 1025 roku) z dynastii Piastów, w latach 1003-1004 był także księciem Czech jako Bolesław IV. fot. DP

Swoje imię nasz pierwszy król otrzymał w spadku po dziadku ze strony matki. W następnych latach w dynastii Piastów Bolesławów bywało sporo, ale nie ma sensu wszystkich ich tu wymieniać. W ciągu kolejnych wieków wśród polskich elit politycznych również przewijało się to imię, choć nie każdy, kto je nosił, jest obecnie życzliwie wspominany przez potomnych... Dlatego lepiej tego wątku nie rozwijać, a zainteresowanych odsyłamy do podręczników historii, ze szczególnym uwzględnieniem rozdziału na temat epoki PRL. Natomiast koniecznie trzeba nadmienić o najsłynniejszym polskim Bolesławie - jednym z tytułowych bohaterów kultowej kreskówki "Bolek i Lolek". Na koniec warto dodać, że Bolesław (czyli "ten, który ma zdobyć sławę") posiada swój żeński odpowiednik - Bolesławę.

Oboje obchodzą imieniny raz w roku: ona 22 lipca, a on 19 sierpnia.

Właściciele tych imion mają spore zdolności organizatorskie. Zwykle są rzetelni i prawdomówni. W sferze prywatnej dają się poznać przede wszystkim jako wspaniali rodzice.

Właśnie teraz, bardziej niż kiedykolwiek, zarówno Bolesław, jak i Bolesława mają szansę - używając górnolotnego zwrotu - spełnić proroctwo swojego imienia. Jeśli trochę się postarają, mogą dołączyć do medialnego panteonu "znanych i lubianych". Niebawem wiele witryn zapełni się ich zdjęciami, a w niejednym brukowcu pojawią się nagłówki z ich nazwiskami. I oczywiście z imionami.

Źródło: Książka "Magia imion" (Wydawnictwo Printex)