POLECAMY

Biocenoza pochwy

Jestem w 39 tygodniu ciąży, dzisiaj odebrałam wynik biocenozy pochwy

Biocenoza pochwy
Jestem w 39 tygodniu ciąży, dzisiaj odebrałam wynik biocenozy pochwy i wyniki nie są najlepsze, a mianowicie:
  • leukocyty liczne
  • lactobacillus brak
  • pałeczki gram (+) liczne
  • pałeczki gram (-) brak 
  • ziarenkowce gram (+) widoczne
  • grzyby liczne
Moje pytanie brzmi: co mam teraz zrobić? Czy powinnam wziąć jakiś antybiotyk czy czekać do porodu i poprosić o antybiotyk podczas porodu? Nie wiem co lepsze, proszę o pomoc.

Beata
Proponuję skontaktować się ze swoim lekarzem, który zleci pani leki przeciwgrzybicze np. nystatynę, clotrimazolum. Grzybica nie niesie zagrożenia dla płodu, może powodować poród przedwczesny. Jednak pani jest już w 39 tygodniu ciąży więc poród przedwczesny już pani nie dotyczy, ale proszę nie lekceważyć sprawy i zastosować leki jeszcze przed porodem. Ma to zasadnicze znaczenie ponieważ w czasie porodu, jeśli infekcja jest niedoleczona, dziecko przechodząc przez kanał rodny może zakazić się drożdżakiem. Wtedy występują u dziecka pleśniawki, a następnie przez przewód pokarmowy infekcja może objąć okolicę okołoodbytniczą u maluszka. U noworodka może występować odparzenie pieluszkowe.

Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 lata temu
Wiele infekcji wynika z zaburzenia biocenozy pochwy. Nie tylko z powodu niedostatecznej higieny intymnej ale często z nieodpowiednich zabiegów higienicznych (np. podmywanie się po każdej wizycie w toalecie, irygacje pochwy).
/7 lat temu
Cieżko jest naprawde czasami to wszystko zrozumiec.Dlatego moze warto tutaj po prostu w poczatkowym estapie dbac o swoja higiene osobista.Teraz naprawde wszystko jest niezwykle ułatwione,chociazby przez to ze mozna używac w ciagu dnia chusteczek do higieny intymnej.
/8 lat temu
Radze uzupelniac pozytywna flore bakteryjna. Teraz sa fajne probiotyki doustne dla kobiet (polecam Lacibios femina), wiec nie ma problemu z globulkami a dzialaja super. Poza tym leki wskazane! ale najlepiej by bylo posiew z antybiogramem przed dobraniem lekow zrobic.....