Jacuzzi w ciąży, sauna w ciąży - czy trzeba z nich zrezygnować

Jacuzzi w ciąży fot. Adobe Stock
Podczas II trymestru ciąży można sobie pozwolić na krótki seans w jacuzzi i skupić się na hydromasażu pleców i stóp. Zdaniem specjalistów, istnieje duże ryzyko przegrzania w saunie czy jacuzzi w ciąży, dlatego lepiej unikać ich w I i III trymestrze.
Edyta Liebert / 12.10.2020 06:40
Jacuzzi w ciąży fot. Adobe Stock

Kobieta w ciąży powinna, jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo, być aktywna. O ile można pozwolić sobie na aqua aerobic dla ciężarnych czy nieforsujące pływanie, o tyle jacuzzi w ciąży czy sauna w ciąży są dyskusyjne i niezalecane. 

Czy jacuzzi w ciąży jest bezpieczne

Wiadomo, że basen w ciąży jest dozwolony, ale co z jacuzzi? Relaks w gorącej wodzie z bąbelkami jest niesamowicie przyjemny, ale może nie być bezpieczny. W tak wysokiej temperaturze mogą rozwijać się groźne bakterie, które jeśli dostaną się do dróg rodnych ciężarnej, mogą stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Oczywiście nie każda wizyta w jacuzzi musi skończyć się infekcją, ale trzeba mieć świadomość takiego zagrożenia.

Jeśli bardzo zależy ci na hydromasażu i nie chcesz rezygnować z jacuzzi w ciąży, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym - możliwe, że nie będzie przeciwwskazań do korzystania z tej przyjemności, o ile istnieje możliwość obniżenia temperatury wody w jacuzzi do max. 37°C. 

Istotne jest, aby nie dopuścić do masażu brzucha czy okolic, które mogą pobudzać organizm do czynności skurczowej. To właśnie dlatego jacuzzi w ciąży, niesie za sobą ryzyko przedwczesnego porodu, szczególnie w III trymestrze. 

Najnowszy kod rabatowy Bonprix to doskonała okazja, aby zamówić modny kostium kąpielowy dla kobiet w ciąży.

Sauna w ciąży może powodować poronienie

Sauna w ciąży jest bezwzględnie zakazana w I oraz III trymestrze - może spowodować przegrzanie organizmu i poronienie lub przedwczesny poród. W II trymestrze osoby, które przed ciążą korzystały z sauny regularnie, mogą to robić, ale czas i ilość sesji muszą być zdecydowanie krótsze, niż zwykle.

Artykuł na podstawie tekstu Mileny Oszczepalińskiej. Pierwotnie opublikowany 09.02.2016.

To cię zainteresuje: Kiedy jest najlepszy wiek na ciążę?Ile powinnaś jeść w ciąży - mniej czy więcej?Opalanie w ciąży, solarium w ciąży - czy są dozwolone

Redakcja poleca

REKLAMA