Anna - patronka matek i wdów

Anna - patronka matek i wdów
Anna, jedno z najpopularniejszych polskich imion, pochodzi z hebrajskiego (chana) i oznacza łaskę i wdzięk. Rozpowszechniło się w Europie w czasie wypraw krzyżowych. W Polsce było używane w różnych formach (Hanna, Anka, Anula, Hanulka, Anusza itd.). Zagraniczne formy tego imienia to np.: Ann, Nancy, Antje, Anika, Annabel.
/ 03.04.2009 11:08
Anna - patronka matek i wdów

Najbardziej znana imienniczka, święta Anna, była matką Najświętszej Marii Panny, żoną Świętego Joachima, a więc – babcią Jezusa. Jest znana jedynie z pism apokryficznych, pochodzących z początków chrześcijaństwa, nie uznawanych jednak przez Kościół Katolicki za księgi natchnione. Jest patronką ciężarnych matek, wdów, żeglarzy, katolickich szkół oraz ubogich. Jej kult rozpowszechnił się razem z kultem Matki Boskiej. Imię Maria nie było przez wiele wieków stosowane ze względów kultowych, natomiast Anna było już w XVI w. najczęściej używanym imieniem żeńskim. Najstarsze wizerunki Świętej Anny pochodzą z VIII w.

Inne święte o tym imieniu to Anna Kim Chang-gum, męczennica koreańska, kanonizowana w 1984 roku, Anna od świętego Bartłomieja, beatyfikowana w 1917 roku, Anna od aniołów Monteagudo czy Anna Maria Taigi (1769-1837), włoska wizjonerka.

Inne znane imienniczki: Anna, Jagiellonka, (1523-1596), polska królowa od 1575, córka Zygmunta I i Bony, żona Stefana Batorego; Anna Boleyn (XVI w.), druga żona Henryka VIII, angielskiego króla; Anna Stuart (1665-1714), królowa Wielkiej Brytanii i Irlandii od 1702; Anna Karenina, bohaterka powieści Lwa Tołstoja; Ania Shirley z powieści „Ania z Zielonego Wzgórza”; Anna Maria Jopek, polska piosenkarka.

Redakcja poleca

REKLAMA