POLECAMY

12 tydzień ciąży

W 12. tygodniu ciąży twoje dziecko coraz bardziej przypomina dorosłego człowieka. Zobacz, jak wygląda!

Jak zmienia się twoje ciało?

Zbliżasz się do końca pierwszego trymestru. Twoja macica, obecnie wielkości dużego grejpfruta, przesuwa się z dołu miednicy w górę. To może zmniejszyć parcie na pęcherz i ciągłą potrzebę biegania do toalety. Również inne objawy wczesnej ciąży mogą się zmniejszyć: mdłości, tkliwość piersi, awersja do jedzenia, zmęczenie. Ale mogą zacząć pojawiać się zawroty głowy. Twoje naczynia krwionośne rozluźniają się i rozszerzają, aby zwiększyć dopływ krwi dla dziecka. To sprawia, że krew wolniej wraca do ciebie. Mniej krwi oznacza niższe ciśnienie i mniejszy dopływ krwi do mózgu. To wszystko może przyczynić się do powstawania zawrotów głowy. Innym powodem tych dolegliwości w czasie ciąży jest niski poziom cukru, który pojawia się, gdy nieregularnie jesz.

 

Jak rośnie twoje dziecko?

W tym tygodniu u twojego dziecka zaczynają rozwijać się odruchy. Wkrótce palce dziecka będą prostować się i zginać, palce u nóg podkurczać, oczy zaciskać, a usta będą wykonywać ruchy ssania. Jeśli dotkniesz swojego brzucha, dziecko może odpowiedzieć przekręceniem się, chociaż ty tego nie będziesz mogła poczuć. W tym czasie gwałtownie mnożą się komórki nerwowe i w mózgu twojego dziecka formują się synapsy. Właściwych kształtów nabrała również jego twarz: oczy przesunęły się z boków na przód głowy, a uszy są dokładnie tam, gdzie być powinny.

Jak duże jest twoje dziecko?

Pod koniec tego tygodnia twoje dziecko ma 6 cm długości i waży 14 g.

Tak wygląda twoje dziecko w 12. tygodniu ciąży:

Wielkość dziecka w brzuchu - 12. tydzień ciąży

Co powinnaś zaplanować na ten tydzień?

Jeśli pracujesz poza domem, będziesz wkrótce musiała powiedzieć swojemu szefowi, że jesteś w ciąży. Ważne jest, abyś zrobiła to profesjonalnie: ustal spotkanie, zbierz informacje na temat swoich praw i polityki firmy odnośnie urlopów macierzyńskich, i przyjdź z planem, w którym określisz, jak dużo czasu potrzebujesz na wizyty lekarskie i badania podczas ciąży. Jeśli szef zmartwi się twoimi wynikami w pracy, możesz podkreślić, że przez cały pierwszy trymestr wywiązywałaś się ze swoich obowiązków. Jeśli chciałabyś zmienić godziny pracy, powiedz o tym właśnie teraz.

Zobacz: Ciąża a praca

Co robić, żeby ciąża była zdrowa?

Jeśli czujesz zawroty głowy lub jesteś bliska omdlenia, połóż się albo usiądź, trzymając głowę między kolanami, oddychaj głęboko i rozluźnij ciasne ubranie (w pierwszej kolejności guzik przy spodniach, który rano z trudem zapięłaś). Jak tylko poczujesz się lepiej, zjedz coś i napij się. 

Wskazówki dla twojego partnera:

Ciało twojej partnerki przechodzi wiele zmian, co sprawia, że czynności, które kiedyś wykonywała bez trudu, mogą być dla niej teraz wyzwaniem. Jeśli chcesz jej pokazać jak bardzo ją szanujesz i dbasz o nią, rozmasuj jej dłonie i stopy pod koniec długiego dnia. Aby było jeszcze przyjemniej, możesz do tego celu użyć jej ulubionego balsamu albo olejku do masażu.

Jesteś w I trymestrze ciąży? Porozmawiaj o tym z innymi!

Te tygodnie przed tobą:

III Trymestr

Te tygodnie za tobą:

Zobacz też 12 tydzień ciąży na Babyonline.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (91)
/2 lata temu
przepraszam za pomyłkę 12 tygodniu mialo byc
/2 lata temu
witam ja tez jestem w 12 miesiącu ciąży i mam obawy bo lekarz powiedział ze moje dziecko ma tylko 3 cm !! Czy nie jest za małe ? czytam w internecie ze powinno mieć przynajmniej ze 6 cm, może ktoś miał taki przypadek a może to jest spowodowane ze ja tez cały czas mam mdłości i spadłam z wagi 3 kg
/2 lata temu
jestem w polowie 12 tygodnia od 4 tygodni męczą mnie straszne mdłości i wymioty , brak apetytu , osłabienie , zapachy mi przeszkadzają , brzuch mnie nie boli czasem czuje takie napięcie na dole , praktycznie nie widoczny . Lekarz kazał mi odstawić witaminy bo po nich może mi być nie dobrze , dzień przezywam na lekkich bułkach z masłaem , bananach , wodzie , czasem jakaś zupka chudziutka .
POKAŻ KOMENTARZE (88)