Jak ułożyć sobie relacje z mamą?

Jesteś dorosła, ale mama wciąż próbuje kierować twoim życiem? Sprawdź, co możesz zrobić, by wasze relacje były dla ciebie mniej obciążające.

fot. fot. Fotolia

Pewnie nie raz miałaś okazję się przekonać, że kolejne pokolenia kobiet w rodzinie łączy silna więź. Mamy chcą dla swoich córek jak najlepiej. Ofiarują im pomoc i wsparcie. Ale mają też wobec nich konkretne oczekiwania. Pragną, by tak jak one skończyły szkołę, zdobyły zawód, zrobiły karierę, miały dzieci albo przeciwnie – na jakiś czas wstrzymały się z zakładaniem rodziny.

Córki chcą odpłacić matkom za ich miłość i wysiłek, dlatego starają się sprostać wymaganiom. Problem w tym, że często zmusza je to do rezygnacji z własnych planów. Wówczas pojawia się stres, pragnienie ucieczki i zerwania krępujących więzi. Nawet jeśli córka się na to zdobędzie, nie odczuje ulgi, bo miejsce frustracji zastąpi poczucie winy. Czy można jej uniknąć, a jednocześnie odzyskać wewnętrzny spokój i żyć po swojemu? Okazuje się, że tak! Jak ułożyć sobie relacje z mamą?

Historia rodziny dużo wyjaśnia

Gdy pojawia się konflikt między osobistymi pragnieniami, a oczekiwaniami matki, warto przyjrzeć się zaistniałej sytuacji z perspektywy kobiecej historii rodu. Naukowcy wyliczyli, że więź łącząca spokrewnione kobiety może sięgać... siedmiu pokoleń! Warto zatem dowiedzieć się, jak układało się życie naszych babek i prababek. Czy były wykształcone i niezależne, czy zdane na innych? Czy spotkało je coś, co odcisnęło trwały ślad w ich psychice (wojna, bieda, głód, śmierć męża lub dziecka). To pozwoli zrozumieć zachowanie matki, a jednocześnie odszukać w rodzinie pozytywne kobiece wzorce i zdecydować, ile chcemy z nich zaczerpnąć. Pomoże nam też ułożyć sobie relacje z mamą.

Słuchaj, ale bądź w zgodzie ze sobą

Co zrobić, gdy mama przekazuje nam swoje obawy radząc, np. by nie zakładać firmy, tylko pozostać na ciepłej, choć nielubianej posadzie? Wysłuchać jej, ale postępować w zgodzie ze sobą. Przełamanie lęku wymaga odwagi, ale ma szansę się udać, bo w każdym kolejnym pokoleniu kobiety są trochę silniejsze. Dlatego świat idzie do przodu, a nam udaje nam się realizować marzenia. Warto po nie sięgać i dla siebie, i dla matek. W końcu najważniejsze dla nich jest nasze dobro.

Najpiękniejsze polskie miasta w świątecznej scenerii. My już czujemy magię świąt!

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:


Autorka jest dziennikarką "Poradnika Domowego".
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)