szukaj

Aby długo cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem, czyli, jak dbać o zęby i leczyć paradontozę we wszystkich fazach jej rozwoju

Wiele osób sądzi, że największym zagrożeniem dla zębów jest próchnica. Błąd! Okazuje się, że jeszcze częściej atakuje nas paradontoza. Zobacz, jakie objawy ją zwiastują i co możesz zrobić, by skutecznie uporać się z tą dolegliwością.

Paradontoza - co to takiego?

Paradontozą nazywamy choroby przyzębia, czyli tkanek odpowiadających za umocowanie zębów. Występują one aż u 90 procent Polaków, przy czym nasilają się po 35. roku życia. Na początku rozwijają się skrycie albo dają tak słabe objawy, że większość z nas nie myśli o tym, by czym prędzej umówić się na wizytę u dentysty. Niestety, z czasem dolegliwości się nasilają do tego stopnia, że prowadzą do uszkodzenia, a nawet utraty zębów. Jak uniknąć takiego finału? Odpowiednio dbając o higienę i w razie potrzeby – lecząc się. A jest to możliwe na każdym etapie choroby.

Po czym rozpoznać objawy paradontozy?

Wszystko zaczyna się od drobnej infekcji i towarzyszącego jej stanu zapalnego. To efekt działania bakterii, które trafiają do jamy ustnej, osadzają na dziąsłach i zębach. Początkowo nie wywołują one żadnych wyraźnych objawów. Później mogą występować:
  • nieświeży oddech,
  • lekkie zaczerwienienie lub obrzęk dziąseł, a także ich krwawienie przy szczotkowaniu.
Dolegliwości te zwykle same znikają, aby za jakiś czas znowu powrócić. Tak właśnie jest u ciebie? Nie traktuj tego stanu jako normalnej nadwrażliwości dziąseł. Wymienione sygnały świadczą bowiem zazwyczaj o początku rozwoju paradontozy. Na tym etapie choroba atakuje tkanki miękkie. Nie zdążyła jeszcze uszkodzić zębów. Jeśli szybko zareagujesz, łatwo pozbędziesz się problemu.

Jak leczyć pierwsze objawy paradontozy?

Rady dla ciebie:
  • Jeszcze lepiej zadbaj o higienę jamy ustnej – dokładnie 2–3 razy dziennie szczotkuj zęby. Rób to nawet wtedy, gdy dziąsła są podrażnione czy krwawią (w takim wypadku sięgnij jednak po szczoteczkę z miękkim włosiem). Używaj też nitki dentystycznej i płynów do płukania ust. Dzięki nim oczyścisz i zdezynfekujesz również te miejsca, do których trudno dotrzeć szczoteczką.
  • Idź na usunięcie kamienia – to stwardniały osad, który oblepia zęby. Powstaje z resztek jedzenia i namnażających się w nich bakterii. Z początku jest niewidoczny. Później powoduje przebarwienia – zwłaszcza w szczelinach między zębami i w trudnej do obejrzenia części zębów (od środka jamy ustnej, tuż przy dziąsłach). Kamień może dokładnie usunąć jedynie dentysta lub higienistka. Aby zabieg był skuteczny, trzeba go zwykle powtarzać co 6 miesięcy.
  • Ogranicz używki – mocna kawa i herbata przyspieszają tworzenie się płytki nazębnej. Palenie papierosów dodatkowo osłabia dziąsła. Stają się one gorzej ukrwione, wolniej regenerują i są bardziej podatne na infekcje.
Na kolejnej stronie dowiesz się, jak leczyć paradontozę w kolejnych stopniach rozwoju.

1 2 2


oceń artykuł ocena
głosów (14)

W numerze