szukaj

20 pytań do ogrodnika

Początek wiosny to dla miłośników kwiatów ważny okres. Zaprosiliśmy więc eksperta, który podpowiada, co zrobić, by stworzyć ogród, taras czy balkon marzeń.

Wiosenną toaletę ogrodu zaczynamy od starannego wygrabienia trawnika oraz grządek, uprzątnięcia liści. Krok następny to usunięcie zimowych okryć. Gdy ziemia trochę się ogrzeje na słońcu i nieco obeschnie, można zacząć wysadzać i wysiewać rośliny. Najpierw te odporniejsze na chłodne jeszcze dni i noce, potem, w miarę ocieplania się, te wrażliwsze. Na balkonie też zaczynamy od prac porządkowych – trzeba zrobić przegląd skrzynek, zaplanować, co w nich posadzimy, odkryć zabezpieczone na zimę rośliny rosnące w pojemnikach i je podlać.

Otwieramy sezon na działce


Czas na wiosenne porządki i pierwsze prace w ogrodzie. Jeśli wykonasz je starannie, bujne rośliny będą cieszyć twoje oczy aż do późnej jesieni.

1. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie nasion?


Przede wszystkim na datę ważności, bo mogą się trafić nasiona przeterminowane. Sprawdźmy też, gdzie zostały wyprodukowane. Krajowe mniej kosztują, a poza tym rodzime odmiany są lepiej przystosowane do naszych warunków klimatycznych.

2. Kiedy wysadzać do ogrodu siewki, które zostały wyhodowane w domu?


Nasiona wysiewamy zwykle w lutym lub w marcu, do kuwet albo płaskich naczyń z ziemią ogrodową. Stawiamy je na parapecie. Kiedy wykiełkują i rośliny wypuszczą 2–5 listków, to znak, że czas je przesadzić do ogrodu. Musimy jednak pamiętać, że wyrosły one w domowych warunkach, więc są delikatne i wrażliwe na wiosenne spadki temperatury. Przed przesadzeniem trzeba przyzwyczaić je do warunków panujących na zewnątrz. W ciepłe dni wystawmy siewki na dwór, by wzmocniły się i zahartowały. Najbezpieczniej sadzić je na rabatach dopiero po ostatnich przymrozkach, czyli w drugiej połowie maja.

3. Czy powojniki trzeba przycinać?


Odmian kwitnących wczesną wiosną (w kwietniu–maju), np. Constance, Willy, nie przycinamy. Jeśli musimy to zrobić, cięcie przeprowadzamy dopiero po kwitnieniu, maksymalnie do wysokości 1 metra. Kwitnące w maju lub na początku czerwca, jak np. Lech Wałęsa, przycinamy najpóźniej do końca lutego na wysokość ok. 1–1,5 metra. Kwitnące późnym latem (od końca czerwca), np. Emilia Plater, Etoile Violette, przycinamy w listopadzie lub grudniu na wysokość 20–50 cm.

4. Jak prawidłowo przyciąć kilkuletnie krzewy róż, które przez ostatni rok bardzo się rozrosły w ogrodzie?


Róże wielkokwiatowe przycinamy na wysokość 20–40 cm od ziemi, a wielokwiatowe na 30–50 cm. Należy ciąć lekko skośnie, najwyżej 0,5–1 cm nad pąkiem (zgrubieniem, z którego wyrasta nowy pęd). Pęd powinien być gładko przycięty. Zdrowy poznajemy po tym, że jest w środku jasny i ma zielone łyko.

1 2 3 4 5 5


oceń artykuł ocena
głosów (13)

W numerze